Wrastające włosy, znane również pod nazwą łacińską Pseudofolliculitis barbae, pojawiają się na skórze po goleniu, kiedy odrastają pod niewłaściwym kątem. Proces obcinania końca włosa podczas golenia może powodować zatrzymywanie się włosa w mieszku, a nawet powodować jego podwojenie i wzrost do wewnątrz, bez przebicia się na powierzchnię skóry. Trzon włosa może również rosnąć wchodząc w kolejny mieszek włosowy.

Ciało rozpoznaje wrastający włos jako ciało obce (podobnie jak odłamek) i wywołuje odpowiedź zapalną, na którą składa się: zaczerwienienie, świąd oraz wypukłość na powierzchni skóry przypominająca krostę, która może wypełnić się treścią ropną.

Aby zapobiec wrastaniu włosów, zacznij od złuszczenia skóry przed goleniem przy użyciu mechanicznego lub chemicznego eksfoliantu. Mechaniczne peelingi zawierające rozdrobnioną krzemionkę pomogą usunąć martwe komórki naskórka, przygotują powierzchnię skóry i podniosą zarost. Peelingi chemiczne zawierające kwas mlekowy i salicylowy pomogą usunąć martwe komórki, uniosą wrastające włosy ponad powierzchnię oraz zmiękczą i wygładzą skórę.