Dlaczego skóra na szyi wiotczeje?

Pielęgnacja obwisłej skóry na szyi i dekolcie - poznaj wskazówki pielęgnacyjne!  

wiotczenie skóry

Ważne informacje

  • Skóra na szyi jest cienka, delikatna i zawiera mniej włókien kolagenowych niż skóra twarzy.
  • Większość ludzi zaniedbuje pielęgnację skóry szyi, a to właśnie zapewnienie tej okolicy specjalistycznej opieki może sprawić, że będzie wyglądała na gładką, napiętą i stonowaną.

Skóra szyi i dekoltu a starzenie 

Bez względu na to, jak zdrowo i młodo wygląda twarz, szyja i dekolt może opowiadać już zupełnie inną historię. Dzieje się tak, ponieważ skóra na szyi jest cieńsza i bardziej delikatna niż na twarzy. To sprawia, że jest bardziej podatna na uszkodzenia posłoneczne, reakcje fotouwrażliwienia w związku ze stosowaniem perfum i pogłębiający zmarszczki ruch patrzenia w dół np. na urządzenia elektroniczne. W przeciwieństwie do skóry twarzy, skóra szyi ma mniej kolagenu. Jest także „bardziej rozciągliwa” niż skóra na policzkach, a z wiekiem dodatkowo traci siłę i elastyczność. Wszystkie te czynniki pogłębiają widoczność zwiotczenia skóry szyi, zmarszczek, linii, nierównomiernego kolorytu i tekstury skóry.

Jak zwiększyć napięcie skóry szyi bez ingerencji chirurgicznej? 

Pielęgnacja skóry szyi często jest pomijaną częścią codziennej pielęgnacji skóry lub zabiegów profesjonalnych. Większość osób przeciąga produkty przeznaczone do twarzy w dół do szyi i dekoltu, zamiast używać produktów przeznaczonych specjalnie do tego obszaru. Na dobry początek rozpocznij stosowanie produktów przeznaczonych do okolic szyi i dostosuj codzienne nawyki, by pomóc w utrzymaniu napiętej i stonowanej skóry.

  1. Stosuj serum napinające skórę szyi rano i wieczorem. Serum do szyi i dekoltu to świetny sposób na dodanie specjalistycznego produktu do pielęgnacji tego obszaru do codziennej rutyny. Serum na szyję ma zazwyczaj formułę, która pomaga widocznie napinać i wzmacniać skórę. Można je nakładać przed rekomendowanym kremem nawilżającym, aby poprawić napięcie i ujędrnić skórę szyi i dekoltu.
  2. Ćwicz mięśnie szyi. Główne mięśnie biegnące po bokach szyi nie są wspierane przez kości w taki sam sposób, jak na twarzy, przez co są naturalnie mniej napięte i łatwiej się rozluźniają. Gdy mięśnie szyi słabną z czasem lub przy mniejszej aktywności, skóra na szyi zaczyna wiotczeć. Wykonywanie codziennych ćwiczeń na szyję może pomóc wzmocnić mięśnie i sprawić, że szyja będzie wyglądać na dłuższą, szczuplejszą i bardziej wyprofilowaną.
  3. Rób więcej przerw od patrzenia w ekran. Nie wszystkie zmarszczki na szyi są wynikiem starzenia. Patrzenie na urządzenia elektroniczne może pogłębić wygląd linii na szyi już nawet po dwudziestym roku życia. Utrzymując częściej brodę w górze, możesz przeciwdziałać rozwojowi głębokich zmarszczek na szyi.
  4. Unikaj aplikowania perfum bezpośrednio na szyję. Wiele perfum i wód kolońskich jest czynnikami fototoksycznymi co oznacza, że pod wpływem światła słonecznego generują wolne rodniki. To sprawia, że Twoja skóra jest bardziej wrażliwa na światło słoneczne i prowadzi do nasilonego efektu starzenia się skóry. Jeśli musisz użyć zapachu, zastosuj go w mniej eksponowanym miejscu lub zmień zapach na nieuwrażliwiający skóry na światło słoneczne.
  5. Chroń szyję i dekolt filtrem przeciwsłonecznym. Uszkodzenia spowodowane słońcem przyspieszają oznaki starzenia się skóry, więc jeśli chcesz uniknąć nierównomiernego kolorytu skóry, zmarszczek i zwiotczenia, wyrób w sobie nawyk codziennej aplikacji kremu z filtrem na szyję.
  6. Korzystaj z profesjonalnych zabiegów na szyję. Zapytaj swojego profesjonalnego terapeuty skóry (lista partnerskich gabinetów Dermalogica), czy do swoich zabiegów na skórę stosuje produkty lub techniki specyficzne dla szyi. Może to pomóc przyspieszyć uzyskanie widocznych rezultatów.

Chociaż wygląd Twojej szyi jest w pewnym stopniu zdeterminowany przez genetykę, nadal możesz osiągnąć najlepsze rezultaty, stosując odpowiedni program pielęgnacji skóry i zmieniając styl życia. Uczynienie tych sześciu nawyków częścią Twojego dnia znacznie przyczyni się do utrzymania napiętej i jędrnej skóry na szyi.

Produkty które mogą Cię zainteresować