Skóra tłusta - charakterystyka i pielęgnacja

 

Dobór odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych uzależniony jest w dużej mierze od posiadanego typu skóry. Wyróżniamy cztery główne rodzaje skóry: normalną, suchą, mieszaną i tłustą. W tym wpisie skupimy się na ostatnim typie: podpowiemy, jak dbać o tłustą skórę oraz w jakie kosmetyki warto zainwestować.

Tłusta skóra, czyli jaka? 

Mogłoby się wydawać, że skórę tłustą mają wyłącznie nastolatkowie, bowiem to właśnie "burza hormonalna", w wyniku której gruczoły wydzielają za duże ilości sebum, jest jednym z głównych powodów świecącej się skóry. Nic bardziej mylnego. Skóra tłusta jest często spotykana także u osób dorosłych, a wpływ na to mają, między innymi, takie czynniki jak:

  • zmiany hormonalne;
  • uwarunkowania genetyczne;
  • nadmierna ekspozycja na słońce;
  • niezdrowa i uboga w witaminy dieta;
  • zaburzenia przemiany materii;
  • przewlekły stres;
  • leki, np. obniżające poziom cholesterolu;
  • nieodpowiednia pielęgnacja.

Skóra tłusta jest dość problematyczna, i jak sama nazwa wskazuje: przetłuszczająca się, łojotokowa, błyszcząca. Często ma ziemisty lub szarożółty kolor oraz widoczne, rozszerzone „pory” mające tendencję do zatykania się. Z tego powodu w wielu przypadkach osoby ze skórą tłustą walczą z problemem nieestetycznych zaskórników, stanów zapalnych i wyprysków na twarzy. Z uwagi na fakt, że skóra tego typu jest nieco grubsza, jest również bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych. Nie oznacza to jednak, że można ją bez ograniczeń opalać. Wręcz przeciwnie – brak umiaru w korzystaniu z promieni słonecznych może pobudzić gruczoły łojowe i w efekcie doprowadzić do jeszcze większych problemów. Na pocieszenie warto dodać, że osoby z tłustą skórą o wiele później dostrzegą pierwsze oznaki starzenia od tych, które mają np. skórę suchą. Nadmiar sebum skutecznie i naturalnie zabezpiecza bowiem skórę przed wysychaniem, dzięki czemu dłużej pozostaje ona gładka i jędrna.

Jak pielęgnować tłustą skórę? 

Bezdyskusyjnie, skóra tłusta wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Absolutną podstawą jest podwójne oczyszczanie. Aby było ono skuteczne nie wystarczą zwykłe żele do mycia twarzy czy jakiekolwiek olejki do demakijażu. Zdecydowanie warto korzystać ze specjalistycznych produktów, takich jak lekki olejek emulgujący, który delikatnie upłynnia sebum i inne zanieczyszczenia pochodzenia lipidowego, umożliwiając ich szybkie usunięcie za pomocą wody. Bestsellerowy olejek rozpuszcza makijaż, w tym także wodoodporny tusz do rzęs, a także filtry przeciwsłoneczne i sebum. Ponadto głęboko oczyszcza bez naruszania bariery lipidowej, redukuje zanieczyszczenia skóry, pozostawiając w rezultacie czystszą i gładszą skórę. Drugim rekomendowanym produktem oczyszczającym jest prebiotyczny środek o kremowej konsystencji z aktywnym węglem dla skóry tłustej i mieszanej. Jego zadaniem jest nie tylko dogłębne i dokładne oczyszczenie skóry, ale także ochrona naturalnej bariery lipidowej i wspieranie zdrowego mikrobiomu skóry.

Następnym etapem, niezbędnym w pielęgnacji skóry tłustej, jest tonizowanie. Zadaniem lekkiej mgiełki tonizującej jest przywrócenie naturalnego pH, poprawienie kondycji i wyrównanie porowatości skóry. Ponadto, toniki przygotowują skórę tłustą do nałożenia kremu i optymalizują wchłanianie produktów nawilżających.

Kolejnym etapem pielęgnacji, którego nie wolno pomijać, jest nawilżanie. Wielu osobom może wydać się to dziwne, bowiem po co nawilżać skórę, która boryka się z problemem nadmiernego przetłuszczania się? Odpowiedź jest prosta. Każdy typ skóry wymaga nawilżenia. W przypadku skóry tłustej warto jednak wybierać kosmetyki o lekkiej konsystencji, takie jak krem nawilżająco-matującyktóre zapewniają optymalny poziom nawilżenia, a jednocześnie pomagają absorbować nadmiar sebum, zmniejszając efekt świecenia się i dając efekt matowej skóry. W tym miejscu warto jeszcze nadmienić, że lekkie emulsje matujące również powinny znaleźć się w kosmetyczce osoby z tłustą skórą. Dzięki składnikom aktywnym, preparaty takie jak lekki krem matujący na dzień zapewniają całodzienny efekt gładkiej, aksamitnej i matowej skóry. Stanowią także doskonałą bazę pod makijaż i chroni skórę przed niekorzystnym wpływem promieniowania UV.

Podsumowując, tłusta skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji, w której niezbędnymi etapami są: podwójne oczyszczanie, nawilżanie, tonizowanie. W przypadku tego typu skóra istotna jest systematyczna pielęgnacja oparta na sprawdzonych kosmetykach profesjonalnej jakości.

Produkty które mogą Cię zainteresować