Jak dbać o skórę wrażliwą, zaczerwienioną i podrażnioną?

Dermalogica-Calm-Water-Gel

Skóra wrażliwa, zaczerwienienia na twarzy i wszelkie rodzaju podrażnienia skóry to bardzo powszechny problem w dzisiejszych czasach. Promieniowanie UV, stres, zanieczyszczenia środowiska, nieodpowiednia dieta, zmiany temperatury i wiele innych czynników, może przyczyniać się do pojawienia rumienia. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest unikanie lub ograniczenie czynników wyzwalających. Co natomiast, gdy nie jest to możliwe? Jakie rozwiązania wprowadzić do swojej codziennej pielęgnacji, aby zniwelować lub przynajmniej zmniejszyć zaczerwienienia na twarzy?

Promieniowanie UV

Bez względu na pogodę i porę roku, stosuj krem do twarzy z filtrem. Produkty takie powinny mieć filtr o wartości minimum SPF30. Osoby ze skórą wrażliwą, z tendencją do zaczerwienień na twarzy lub czasowo podrażnioną skórą powinny wybierać kremy do twarzy z filtrem fizycznym, które nie wnikają w głąb skóry, są tym samym bezpieczniejsze i nie wywołują alergii. Kremy do twarzy z filtrem fizycznym dodatkowo nie przyczyniają się do rozgrzania skóry, które ma miejsce w przypadku filtrów chemicznych.

Polecane produkty: Invisible Physical Defense SPF30, Skin Perfect Primer SPF30, Prisma Protect SPF30, Dynamic Skin Recovery SPF50, Oil Free Matte SPF30.

Nieprawidłowa pielęgnacja

Podrażnienia skóry i zaczerwienienia na twarzy bardzo często są wynikiem stosowania nieodpowiednio dobranych produktów do codziennej pielęgnacji. Zwłaszcza osoby zmagające się z zaskórnikami, trądzikiem i stanami zapalnymi mają tendencję do nadmiernego oczyszczania twarzy i złuszczania skóry. To prowadzi do uruchomienia reakcji, które skutkują zaczerwienieniem, pieczeniem, przesuszeniem i szorstkością. Gdy obserwujesz u siebie stale występujące podrażnienia skóry lub uczucie ściągnięcia sprawdź, czy kosmetyki, które stosujesz, nie zawierają poniższych składników:

  • substancje zapachowe,
  • substancje barwnikowe,
  • kwasy o niskim pH,
  • peelingi ziarniste,
  • produkty oczyszczające o wysokim pH,
  • siarczany,
  • alkohol,
  • chemiczne filtry UV.

 

W swojej codziennej pielęgnacji zawsze stosuj się do zaleceń producenta dotyczących stosowania danego produktu. Szukaj łagodnych kosmetyków, które zawierają:

 

Polecane produkty: Daily Microfoliant, Ultracalming Cleanser, Ultracalming Mist, Redness Relief Essence, Calm Water Gel, Skin Hydrating Masque, Barrier Repair.

Temperatura 

Krążenie skórne jest elementem mechanizmu termoregulacji, które pomaga utrzymać stałą temperaturę ciała. Wzrost temperatury powoduje zwiększenie zaczerwienienia i wzrost ciepłoty skóry. W takich sytuacjach możesz wspomagać swoją skórę, kontrolując zaczerwienienia na twarzy i stany zapalne za pomocą produktów chłodząco-kojących o lekkich, żelowych konsystencjach. Obserwujesz u siebie zaczerwienienie skóry po kąpieli? Unikaj szorstkich ręczników, a tuż po osuszeniu skóry zastosuj lekki olejek lub balsam na ciało.

Polecane produkty: Calm Water Gel, Cooling Aqua Gel, Ultracalming Mist, Ultracalming Cleanser, Body Hydrating Cream, Phyto Replenish Body Oil, Active Moist, Skin Soothing Hydrating Lotion.

Stres

Substancje chemiczne uwalniane w stresujących sytuacjach mogą sprzyjać wzrostowi wrażliwości i rozwojowi stanów zapalnych. Wiele osób doświadcza zaostrzenia objawów egzemy, trądziku różowatego lub trądziku pospolitego w trakcie długotrwałego stresu. Wszystko to spowodowane jest uszkodzeniem bariery ochronnej naskórka przez kortyzol – hormon stresu. Bariera staje się bardziej przepuszczalna dla substancji chemicznych, drobnoustrojów i zanieczyszczeń środowiska, co może wywołać stan zapalny. W celu ochrony naskórka przed czynnikami zewnętrznymi stosuj produkty barierowe, które stworzą tarczę oddzielającą skórę od szkodliwych stresorów środowiskowych. Dodatkowo szukaj w składzie kosmetyków substancji, które będą ograniczały pojawianie się rumienia napadowego pojawiającego się m. in. pod wpływem emocji.

Polecane produkty: UltraCalming Serum Concentrate, Barrier Repair, Calm Water Gel, Sound Sleep Cocoon, Redness Relief Essence, Hydrablur Primer, Phyto Replenish Oil.  

Produkty które mogą Cię zainteresować