Skóra wrażliwa vs. nadwrażliwość skóry

Lauren i Smart response serum

Warte podkreślenia

Objawy skóry wrażliwej i uwrażliwionej są takie same: zaczerwienienie, odwodnienie, swędzenie i pieczenie. Oto jak odróżnić te dwie kondycję skóry.

Czy doświadczasz bolesnych (i często uciążliwych) objawów podrażnienia skóry?

Niezależnie od tego, czy posiadasz skórę wrażliwą Twoja skóra jest wrażliwa, czy nadwrażliwą, objawy są w rzeczywistości takie same – zaczerwienienie skóry, odwodnienie, swędzenie i pieczenie.

Oznaki skóry wrażliwej:

 • Cienka tekstura skóry o półprzezroczystym wyglądzie.
 • Uczucie napięcia, które może wskazywać na odwodnienie i prowadzić do reakcji skórnych spowodowanych stosowanymi produktami.
 • Zaczerwienienie skóry lub krosty. To sygnał o nadreaktywności naczyń włosowatych lub tendencji do trądziku różowatego.
 • Łuszczenie się, szorstkość lub pękanie naskórka na policzkach i czole. Wskazuje na odwodnienie i upośledzenie funkcji barierowych. Zaczerwienienie i swędzenie lub pieczenie, które mogą również być oznaką nadreaktywnych naczyń włosowatych.
 • Małe, przypominające wysypkę krosty lub wypryski (nie mylić ze zmianami trądzikowymi).

Inną wspólną cechą skóry wrażliwej i nadwrażliwej jest uszkodzona bariera lipidowa. Zdrowa bariera lipidowa pomaga zachować zdrową skórę, utrzymując wodę wewnątrz, a zanieczyszczenia środowiskowe i drobnoustroje na zewnątrz. Wyobraź sobie komórki skóry jako maleńkie cegiełki. „Cementem” spajającym je są lipidy. Zdrowa bariera lipidowa pomaga utrzymać nawilżenie i zdrowie skóry, zatrzymując wodę i utrzymując zanieczyszczenia środowiska i drobnoustroje na zewnątrz. Kiedy Twoja skóra jest narażona na czynniki wyzwalające, które naruszają barierę ochronną, wynikiem jest zaczerwienienie, suchość, podrażnienie i dyskomfort, inaczej zwane – zgadłeś – wrażliwością skóry.

Ale czy wiesz, że w rzeczywistości istnieją dwa różne scenariusze prowadzące do tych objawów? Tak, są. Możesz codziennie zmagać się z podrażnioną skórą w oparciu o Twoją genetykę (AKA skóra wrażliwa) lub możesz doświadczyć uwrażliwienia i zaczerwienienia skóry spowodowanych czynnikami drażniącymi (AKA nadwrażliwa skóra).

Wiedza o tym, co powoduje reakcje Twojej skóry, pomoże Ci określić, czy jest ona wrażliwa czy uwrażliwiona, dzięki czemu dowiesz się, jak zachować silną i zdrową skórę.

Skóra wrażliwa - z którą się rodzisz

Skóra wrażliwa to słaba bariera ochronna, która jest wynikiem predyspozycji genetycznych. Gdy skóra jest wrażliwa, jej zewnętrzna warstwa przepuszcza czynniki drażniące, drobnoustroje i alergeny, powodując niepożądane reakcje, takie jak: zaczerwienienie skóry, pieczenie lub ból. Skóra wrażliwa genetycznie jest uważana za bardziej delikatną, ponieważ zawiera mniejszą ilość pigmentu, posiada cienki naskórek i naczynia krwionośne blisko powierzchni skóry, stąd często pojawia się zaczerwienienie. Osoby ze skórą wrażliwą są również podatne na astmę i alergie. Skóra wrażliwa może być przekazywana z pokolenia na pokolenie – ale istnieją sposoby na radzenie sobie z nią.

Wrażliwość spowodowana czynnikami środowiskowymi (skóra uwrażliwiona)

Nadwrażliwość skóry może pojawić się u każdego, niezależnie od genów. W rzeczywistości jest to odzwierciedlenie działania środowiska i Twojego stylu życia. Częste podrażnienie spowodowane trybem życia, środkami drażniącymi, składnikami kosmetyków, w tym alkoholem, lanoliną, substancjami zapachowymi i sztucznymi barwnikami oraz innymi czynnikami zewnętrznymi, może przyczynić się do uwrażliwienia skóry. Trudno czasem tego uniknąć, prawda? Gotowy na dobre wieści? Unikanie indywidualnych czynników wyzwalających może faktycznie zmniejszyć lub zniwelować objawy. Kiedy tych wyzwalaczy nie da się wyeliminować (pomyśl o zanieczyszczeniu powietrza, działaniu środowiska i temperaturze), objawy uwrażliwionej skóry można kontrolować poprzez odpowiednią pielęgnację skóry i zmianę stylu życia.

Na Twoją skórę może wpływać dowolny z następujących czynników:

 • styl życia
  • stres, dieta, palenie, odwodnienie, alkohol, składniki kosmetyków
 • środowisko
  • zanieczyszczenia powietrza, alergeny w powietrzu, pogoda, wahania temperatury
 • fizjologia
  • skutki stresu lub wahań hormonalnych
 • choroby
  • trądzik różowaty, egzema, łuszczyca

Jak łagodzić skórę wrażliwą i uwrażliwioną

Ciepło może również prowadzić do nadwrażliwości skóry, takich jak potówki, które pojawiają się, gdy kanały potowe zostają zamknięte. Wilgoć zostaje uwięziona pod skórą co może prowadzić do wysypki składającej się z pęcherzy lub guzków!

Dobrą wiadomością jest to, że skóra – gdy jest zdrowa – sama w sobie jest dość skutecznym filtrem tego, co dobre, a co złe. Ponieważ nie zawsze możesz uniknąć potencjalnie szkodliwych czynników środowiskowych, takich jak zanieczyszczenia powietrza lub ekstremalne warunki pogodowe, oto jak zachować ukojoną, odporną i zdrową skórę.

Smart Response Serum

Ta zaawansowana formuła jest ukierunkowana na rozpoznawanie i usuwanie mikrozmian w skórze, zanim będą widoczne gołym okiem, skutecznie zaspokajając potrzeby skóry w czasie rzeczywistym.

Smart Response Serum to rewolucyjne połączenie czterech ukierunkowanych składników aktywnych — aby zapewnić skórze dokładnie to, czego potrzebuje, kiedy i gdzie tego potrzebuje.

Calm Water Gel

Lekki krem- żel wnikający w skórę, aby zatrzymać wilgoć.

Barrier Repair

Aksamitny krem nawilżający pomaga wzmocnić nadwrażliwą skórę z uszkodzoną barierą ochronną.

Produkty które mogą Cię zainteresować