Jaka jest najlepsza forma witaminy C?

Jaka jest najlepsza forma witaminy C?

Witamina C to kwas L-askorbinowy, czyli nic innego, jak ketolakton rozpuszczalny w wodzie. Witamina ta może być otrzymywana z glukozy w czteroetapowym procesie. W przypadku ludzi nie możemy mówić o jej syntezie w organizmie – powodem jest brak enzymu oksydazy L-gulono-γ-laktonowej. Jaka forma witaminy C okaże się najlepszym wyborem? Jak wygląda wykorzystanie witaminy C w kosmetyce? Zapraszamy.

Zbiór wiedzy o witaminie C

Przyjęło się, że spośród wszystkich witamin to właśnie witamina C jest najlepiej poznaną, a co za tym idzie - najchętniej stosowana w kosmetykach. Zainteresowanie zarówno wśród profesjonalistów, związanych z branżą beauty, jak i klientów indywidualnych zawdzięcza przede wszystkim wielokierunkowemu działaniu i niebywałym właściwościom. Witamina C zapewnia przede wszystkim niepowtarzalną ochronę antyoksydacyjną. To właśnie dlatego uznawana jest za jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy, jakie dostępne są na rynku. Z powodzeniem stosowana jest więc zarówno w kosmetykach i produktach dedykowanych do pielęgnacji skóry. Z kolei włączona do diety pomoże utrzymać zdrową skórę, zapobiegając jednocześnie przedwczesnemu starzeniu.

Witamina C w kosmetyce pozytywnie wpływa również na właściwości bariery ochronnej skóry. Z kolei w badaniach in vitro dostrzeżono większą liczbę ziarnistości keratohialinowych, a także markerów różnicowania filagryny. Ponadto badania wykazały, że witamina C ma zbawienny wpływ na organizację lipidów barierowych. Oznacza to stymulację syntezy ceramidów, czyli najważniejszych składników bariery naskórkowej. Tym sposobem skóra jest nie tylko doskonale chroniona, ale również nawilżona.

Witamina C w kosmetyce - poznaj najpopularniejsze formy

Stosowane w kosmetykach witaminy przeciwutleniające powinny przede wszystkim spełniać dwa podstawowe warunki. Mowa tu o:

  • odpowiedniej biodostępności, dzięki czemu możliwa jest ich absorbcja przez skórę i docieranie do głębszych warstw,
  • zachowywaniu trwałości działania.

Zastanawiasz się, jaka jest najlepsza forma witaminy C? Sproszkowany kwas askorbinowy wyróżnia się przede wszystkim stabilnością, wykazując wysoką aktywność – nawet przez kilka lat. Z kolei po rozpuszczeniu w wodzie jest wrażliwy na czynniki zewnętrzne, tracąc wszelkie właściwości lecznicze. Na tym etapie warto byłoby wspomnieć także o trudnościach w przenikaniu witaminy C przez kolejne warstwy naskórka. W tym celu warto wybierać formuły ułatwiające przenikanie np. niskostężone kwasy hydroksylowe czy enzymy. Witamina C w kosmetyce ze względu na niską stabilność stosowana jest również w postaci różnych pochodnych. Poniżej przedstawiamy najczęściej spotykane formy witaminy C.

Palmitynian askorbylu (INCI: Ascorbyl Palmitate) to lipofilowa forma, stanowiąca połączenie witaminy C i kwasu palmitynowego. I tak w stężeniu 10% charakteryzuje się działaniem hamującym melanogenezę, czyli proces enzymatycznego powstawania melanin. Ponadto przyspiesza także gojenie podrażnień.

Sól magnezowa fosforanu askorbylu (MAP, INCI: Magnesium Ascorbyl Phosphate) to nic innego, jak hydrofilna pochodna kwasu askorbinowego. Po przeniknięciu do skóry przekształca się w formę aktywną witaminy. MAP uznawana jest za jedna z najtrwalszych w neutralnych wartościach pH. Należy wspomnieć jednak, że działanie MAP jest nawet kilkukrotnie mniejsze niż samego kwasu askorbinowego. To właśnie dlatego do aktywowania potrzebne jest stężenie co najmniej 15%.

Sól sodowa fosforanu askorbylu (SAP, INCI: Sodium Ascorbyl Phosphate) w działaniu do złudzenia przypomina sól magnezową. Jednak w tym przypadku dodatkowo dostrzec można właściwości antybakteryjne. Ta forma witaminy C może być więc z powodzeniem stosowana w leczeniu zmian trądzikowych.

Glukozyd askorbylu (AA2G, INCI: Ascorbyl Glucoside) jest to bardzo stabilna forma witaminy C, powstająca z połączenia glukozy i kwasu askorbinowego. Tym sposobem możliwe jest na powolne uwalnianie witaminy do poszczególnych warstw naskórka. Glukozyd askorbylu jest zdecydowanie najdroższą formą witaminy C.

Inne popularne formy witaminy C

Pektynian metylosilanolowy askorbylu (INCI: Ascorbyl Methylsilanol Pectinate) – uznawany jest za prawdziwą rewolucję, łącząc w sobie kwas askorbinowy z krzemionką. To nic innego jak syntetyczna pochodna witaminy C, która nie występuje w przyrodzie. Podobnie jak wszystkie pochodne ta forma witaminy C jest dużo mniej wrażliwa na utlenianie, wykazując jednocześnie stabilność chemiczną. Pektynian metylosilanolowy askorbylu wzmacnia odporność błon komórkowych na stres oksydacyjny, a także skutecznie optymalizuje działanie detoksykacyjne. Fosforan aminopropylowy kwasu askorbinowego (INCI: Aminopropyl Ascorbyl Phosphate) to przede wszystkim bezkwasowa forma witaminy C nowej generacji. Dzięki niej możliwe jest ujędrnienie i wzmocnienie skóry.

Tetraizopalmitynian askorbylu (INCI: Ascorbyl Tetraisopalmitate) to trwała forma witaminy C, która rozpuszczalna jest w tłuszczach. Przybiera postać jasnożółtego, bezzapachowego oleju. Dzięki olejowej formie możliwe jest jej łatwe wprowadzenie do formuł kosmetyków. Jednak wysoka cena sprawia, że często łączona jest z innymi – tańszymi – formami.