Jaka jest rola kosmetologa w leczeniu trądziku różowatego?

Jaka jest rola kosmetologa w leczeniu trądziku różowatego?

kosmetolog i trądzik różowaty

Trądzik różowaty lub inaczej Acne Rosacea to powszechna i przewlekła choroba zapalna skóry. Przyjęło się, że ze schorzeniem tym zmaga się około 45 milionów na całym świecie. Pierwsze objawy trądziku różowatego zwykle dostrzegalne są pomiędzy 30 a 50 rokiem życia, dotykając głównie środkowej części twarzy. Jednak pomimo gigantycznego rozprzestrzenienia się schorzenia, wiedza na jego temat jest w dalszym ciągu raczej niewielka. Jakie są najczęstsze objawy trądziku różowatego? Jak powinno wyglądać leczenie? Wyjaśniamy.

Leczenie trądziku różowatego

Zastanawiasz się, jak powinno wyglądać właściwie przeprowadzone leczenie trądziku różowatego? Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie jest bardzo trudne, ponieważ skuteczne metody nie zostały bowiem jeszcze poznane. Zamiast tego konieczne jest obserwowanie objawów trądziku różowatego i zapobieganie rozwojowi. Jest to niezwykle istotne, ponieważ ta choroba zapalna skóry może wywoływać różnorodne problemy społeczne, zawodowe, a nawet psychologiczne. Wyniki ankiety przeprowadzonej przez National Rosacea Society jednoznacznie pokazują, że ponad 76% pacjentów z trądzikiem różowatym uskarża się na obniżenie pewności siebie i poczucia własnej wartości.

Leczenie trądziku różowatego powinno opierać się także na właściwej edukacji na temat schorzenia czy odpowiedniej pielęgnacji. Specjaliści poza edukacją powinni skupić się także na znalezieniu pierwszych objawów, które mogłyby świadczyć o tym, że mamy do czynienia właśnie z tą chorobą skóry. Szczególnie istotne wydaje się również to, że przedwczesne rozpoznanie symptomów może zapobiec pogorszeniu się ogólnego stanu w przyszłości. Jak rozpoznać trądzik różowaty? Zgodnie z kryteriami przyjętymi w 2016 roku jednymi z najczęściej pojawiających się objawów są:

  • stały rumień w centralnej części twarzy,
  • zmiany przerostowe.

O trądziku różowatym mówimy również w przypadku, gdy wśród objawów pojawiają się przynajmniej 2 z niżej wymienionych symptomów:

  • grudki lub krosty,
  • napadowy rumień,
  • teleangiektazje,
  • objawy oczne (podrażnienie, łzawienie).

W rozpoznaniu objawów trądziku różowatego pomocne może okazać się również odczuwalne uczucie pieczenia, obrzęk, a także uczucie przesuszenia skóry.

Jak powinno wyglądać leczenie trądziku różowatego?

Pielęgnacja to podstawa.

Wszystkie z wyżej wymienionych objawów trądziku różowatego powinny skłaniać do wizyty w gabinecie dermatologicznym. W wielu przypadkach postawienie diagnozy okazuje się kluczem chroniącym przed drastycznym nasileniem problemu skórnego. Mnóstwo osób bezpośrednio po dostrzeżeniu na twarzy grudek i nietypowych krostek decyduje się na natychmiastowe włączenie do pielęgnacji leków przeciwtrądzikowych. Jest to jednak ogromny błąd, ponieważ te mogą jedynie pogłębiać problem i pogarszać stan skóry. Zaleca się, aby osoby zmagające się z trądzikiem różowatym odrzuciły z codziennej pielęgnacji produkty drażniące, które w składzie zawierają alkohol, substancje zapachowe, zasadowe mydła, a także składniki komedogenne. Ważne jest także unikanie ekspozycji na promieniowanie słoneczne – przed wyjściem na słońce konieczne jest stosowanie kremów z filtrami przeciwsłonecznymi.

Oprócz fotoprotekcji, w pielęgnacji codziennej oraz gabinetowej, ważne jest, aby stosować delikatny, podwójny schemat oczyszczania skóry przy użyciu delikatnych środków o zrównoważonym pH, które nie wywołują przesuszenia i nie usuwają ochronnych lipidów z powierzchni skóry. Osoby pragnące zwalczyć objawy trądziku różowatego i móc cieszyć się piękną skórą każdego dnia do codziennej pielęgnacji powinny włączyć łagodne i delikatne preparaty na bazie wody. Tym sposobem możliwe będzie zapobieganie transepidermalnej utracie wody, a także zablokowanie skóry przed wnikaniem alergenów i wszelkich zanieczyszczeń środowiskowych. Doskonale byłoby, gdyby w składzie produktów znalazł się m.in. owies, olej z wiesiołka, arnika, jeżówka purpurowa, malina, awokado czy rokitnik zwyczajny.

U osób z uszkodzeniami bariery naskórkowej kluczowym czynnikiem jest odbudowa warstwy rogowej. Należy zapobiegać penetracji i mikropęknięciom w górnych warstwach naskórka i uzupełniać utracone lipidy. Nawilżanie powinno odbywać się łagodnymi, lekkimi preparatami na bazie wody ze składnikami, które będą zapobiegać TEWL. Pomocne mogą okazać się także wszelkie formy silikonowe, tworzące skuteczną barierę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. W salonach kosmetycznych zaleca się bowiem skorzystanie z zabiegów jonoforezy, naświetlania światłem LED czy wykonywania lekkich masaży uciskowych i drenujących.

Produkty które mogą Cię zainteresować