Czy składniki kosmetyków mogą wywoływać trądzik?

Być może znasz pojęcie: składniki komedogenne, które wywołują lub zwiększają prawdopodobieństwo zaczopowania ujść gruczołów łojowych, czyli „zatkanych porów”. Jednak pojęcie składnik trądzikogenny może nie brzmieć znajomo – te substancje powodują lub zaostrzają trądzik. Składniki te niekiedy wchodzą w skład produktów na trądzik, powodując, że jego usuwanie jest nieefektywne i nie przynosi oczekiwanych rezultatów.


Oto substancje aktywne, na które warto zwrócić uwagę:

Lanolina
: nazwa wywodzi się od słów "lana", czyli wełna i "oleum", czyli olej. Lanolina jest substancją tłuszczową pozyskiwaną z wełny owiec.  Mimo że to znany emolient o właściwościach nawilżających, może mieć również właściwości komedogenne, powodując powstawanie zmian trądzikowych.

Środki zapachowe
: sztuczne środki zapachowe mogą zwiększać powstawanie zmian zapalnych, uwrażliwienie skóry oraz fotowrażliwość.

Sztuczne barwniki: Niektóre z tych barwników, które są pochodnymi smoły węglowej, wykazują silne właściwości komedogenne i trądzikogenne.

Oleje mineralne: oleje mineralne są okluzyjne (fizycznie blokujące utratę wody w warstwie rogowej). Są wykorzystywane w wielu produktach, jednak udowodniono, że powodują i nasilają trądzik.

Porozmawiaj ze swoim profesjonalnym terapeutą skóry o produktach wolnych od składników komedogennych i trądzikogennych, które zawierają znane ekstrakty roślinne pomagające ograniczać wzrost bakterii odpowiedzialnych za zmiany trądzikowe.

Produkty które mogą Cię zainteresować