Składniki kosmetyków przyczyniające się do powstawania trądziku.

acne-causing-ingredients.jpgByć może obiło ci się o uszy pojęcie: składniki komedogenne, które wywołują lub zwiększają prawdopodobieństwo zaczopowania ujść gruczołów łojowych, czyli „zatkanych porów”. Jednak pojęcie składnik trądzikogenny może nie brzmieć znajomo – te substancje powodują lub zaostrzają trądzik. Wszystkie te składniki mogą się ukrywać w składach produktów na trądzik, powodując nieefektywne leczenie wyprysków.
Oto na co zwrócić uwagę:

Lanolina
: nazwa wywodzi się od słów "lana", czyli wełna i "oleum", czyli olej. Lanolina jest substacją tłuszczową pozyskiwaną z wełny owiec.  Mimo że to znany emolient o właściwościach nawilżających, może mieć również właściwości komedogenne, powodując powstawanie zmian trądzikowych.


Środki zapachowe:
sztuczne środki zapachowe mogą zwiększać trądzikowy stan zapalny, uwrażliwienie skóry oraz fotowrażliwość.

Sztuczne barwniki: Niektóre z tych barwników, które są pochodnymi smoły węglowej, wykazywały silne właściwości komedogenne i trądzikogenne.

Oleje mineralne: oleje mineralne są okluzyjne (fizycznie blokujące utratę wody w warstwie rogowej). Są wykorzystywane w wielu produktach, jednak wykazano, że powodują i nasilają trądzik.

Porozmawiaj ze swoim profesjonalnym terapeutą skóry o produktach niezawierających komedogennych i trądzikogennych składników oraz o tych zawierających znane ekstrakty roślinne pomagające ograniczać wzrost bakterii odpowiedzialnej za zmiany trądzikowe.

Produkty które mogą Cię zainteresować