Być może znasz pojęcie: składniki komedogenne, które wywołują lub zwiększają prawdopodobieństwo zaczopowania ujść gruczołów łojowych, czyli „zatkanych porów”. Jednak pojęcie składnik trądzikogenny może nie brzmieć znajomo – te substancje powodują lub zaostrzają trądzik. Składniki te niekiedy wchodzą w skład produktów na trądzik, powodując, że jego usuwanie jest nieefektywne i nie przynosi oczekiwanych rezultatów.
Oto substancje aktywne, na które warto zwrócić uwagę:
Lanolina: nazwa wywodzi się od słów "lana", czyli wełna i "oleum", czyli olej. Lanolina jest substancją tłuszczową pozyskiwaną z wełny owiec. Mimo że to znany emolient o właściwościach nawilżających, może mieć również właściwości komedogenne, powodując powstawanie zmian trądzikowych.
Środki zapachowe: sztuczne środki zapachowe mogą zwiększać powstawanie zmian zapalnych, uwrażliwienie skóry oraz fotowrażliwość.
Sztuczne barwniki: Niektóre z tych barwników, które są pochodnymi smoły węglowej, wykazują silne właściwości komedogenne i trądzikogenne.
Oleje mineralne: oleje mineralne są okluzyjne (fizycznie blokujące utratę wody w warstwie rogowej). Są wykorzystywane w wielu produktach, jednak udowodniono, że powodują i nasilają trądzik.
Porozmawiaj ze swoim profesjonalnym terapeutą skóry o produktach wolnych od składników komedogennych i trądzikogennych, które zawierają znane ekstrakty roślinne pomagające ograniczać wzrost bakterii odpowiedzialnych za zmiany trądzikowe.
Dowiedz się, jakich składników unikać w codziennej pielęgnacji.
Jakie są najczęstsze objawy trądziku różowatego? Jak powinno wyglądać leczenie? Wyjaśniamy.
Trądzik uznawany jest za jedną z najpopularniejszych i najczęściej występujących chorób skóry.
Zastanawiasz się, jak objawia się trądzik u dorosłych? A może szukasz sprawdzonych sposobów na zminimalizowanie problemu? Zapraszamy do lektury naszego artykułu!