Przyczyny powstawania trądziku u dorosłych

Przyczyny powstawania trądziku u dorosłych

Trądzik uznawany jest za jedną z najpopularniejszych i najczęściej występujących chorób skóry. Przyczyny powstawania są zróżnicowane, złożone i wieloczynnikowe. Szczegółowe informacje na temat trądziku dorosłego znaleźć można w naszym artykule „Wszystko, co trzeba wiedzieć o trądziku u dorosłych”, do którego serdecznie zapraszamy. W poniższym artykule przedstawiamy więc niektóre czynniki odpowiedzialne za pojawienie się zmian trądzikowych. 

Genetyka

Za powstawanie trądziku dorosłego niejednokrotnie odpowiedzialna może być genetyka – jednak związek ten w dalszym ciągu poddawany jest wnikliwym badaniom. Powiązania szczególnie widoczne są u bliźniąt.

Jak wynika z badań przeprowadzonych w Wielkie Brytanii, predyspozycje genetyczne odpowiadają za powstawanie zmian nawet w 81% przypadków. Bardzo często zjawisku temu przypisywane są także niekorzystne czynniki środowiskowe. Na ten moment udało się jednak ustalić, że pojawienie się trądziku dorosły warunkuje więcej niż jeden gen. Niejednorodnie usłyszeć można także o zjawisku, jakim jest dziedziczenie wielogenowe. Tutaj bardzo często wskazywane są zależności między występowaniem trądziku u mężczyzn a powtórzeniami regionu CAG genu kodującego receptor androgenowy. 

Czynniki immunologiczne

Mimo że do tej pory trądzik nie był uznawany za chorobę immunologiczną, to najnowsze badania wykazują jednoznaczny udział czynników zapalnych, które odpowiedzialne są rozwój i przebieg trądziku u dorosłych. Jednak u pacjentów zmagających się z trądzikiem dostrzegalna jest nadmierna reakcja układu immunologicznego na antygeny bakterii Cutibacterium acnes, które objawiają się m.in. zwiększoną ilością przeciwciał. 

Ponadto zaburzenia immunologiczne odpowiedzialne są za wywołanie hiperproliferacji keratynocytów, która do złudzenia przypomina reakcję alergiczną. Aktywowane wówczas cytokiny pobudzają z kolei syntezę markerów zapalnych. Warto wspomnieć jednocześnie o tym, że u osób zmagających się z trądzikiem mieszki włosowe mogą nadmiernie reagować na niektóre substancje, doprowadzając tym samym do powstania mikrozaskórników. 

Prowadzony styl życia i czynniki środowiskowe

Trądzik dorosły może nasilać również promieniowanie słoneczne, niewłaściwy mikroklimat panujący w danym pomieszczeniu czy też zanieczyszczenia środowiska. Mimo że jeszcze do niedawna promieniowanie UV uznawane było za czynnik poprawiający stan skóry z trądzikiem, tak dziś teoria ta stoi pod dużym znakiem zapytania. Promieniowanie odpowiedzialne jest bowiem za powstawanie wolnych rodników, a także uszkodzenie skóry na każdym możliwym poziomie. Ponadto nadmierna ekspozycja na słońce może doprowadzić do odwodnienia skóry, powodując tym samym szereg niekorzystnych konsekwencji, jak chociażby nadprodukcja łoju przez sebocyty. 

Często usłyszeć można również o tym, że na trądzik dorosły wpływ może mieć palenie tytoniu. Mowa tu nie tylko o dramatycznym wpływie wolnych rodników, ale również zaburzeniu procesu gojenia się ewentualnych zmian skórnych. Ponadto dym tytoniowy niszczy znajdujące się w skórze antyoksydanty, będące kluczowym elementem leczenia trądziku. Z kolei przeciwnicy tej teorii nieustannie przypominają o przeciwzapalnym działaniu nikotyny. Dodatkowo przywoływane są również badania wykazujące całkowity brak korelacji między paleniem papierosów, a powstawaniem zmian trądzikowych. Warto jednak wspomnieć o badaniach, które pokazują relację między ilością wypalanych dziennie papierosów, a częstotliwością pojawiania się kolejnych zmian. W dalszym ciągu jednak zestawiając ze sobą korzyści i starty, jakie może nieść sięganie po wyroby tytoniowe, dostrzec można jak szkodliwe jest palenie – nie tylko w kontekście wyglądu czy stanu skóry, ale również szeroko rozumianego zdrowia i samopoczucia. 

Wiele kontrowersji budzi związek aktywności fizycznej z powstawaniem trądziku dorosłego. Mimo że aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na zdrowie, to oddziaływanie na skórę może przynieść niestety szkody. Mowa tu m.in. o ćwiczeniach cardio, które zwiększają przepływ krwi w skórze i znacząco podnoszą jej temperaturę. To może doprowadzić m.in. do powstawania znienawidzonych stanów zapalnych. Nierozerwalnie wiąże się to też z potem i zanieczyszczeniami. Postawą jest więc dokładne oczyszczanie twarzy – zarówno przed, jak i po zakończonym treningu. 

Chociaż trądzik to najpopularniejsze schorzenie skórne, to w dalszym ciągu jest przedmiotem wielu badań. Poznanie wszystkich czynników odpowiedzialnych za pojawienie się zmian trądzikowych wymaga ogromnej wiedzy, czasu i cierpliwości.

Produkty które mogą Cię zainteresować