Wszystko, co trzeba wiedzieć o trądziku u dorosłych 

Wszystko, co trzeba wiedzieć o trądziku u dorosłych

Trądzik u dorosłych to nic innego, jak określenie zmian skórnych, które są charakterystyczne dla trądziku pospolitego (łac. Acne vulgaris) występującego u osób po 25 roku życia. Nazwa ta znana jest od lat 90. XX w. Zastanawiasz się, jak objawia się trądzik u dorosłych? A może szukasz sprawdzonych sposobów na zminimalizowanie problemu? Zapraszamy do lektury naszego artykułu! 

Trądzik dorosłych - najważniejsze informacje

Na początku warto było zastanowić się nad mechanizmem powstawania zmian skórnych u osób dorosłych. Otóż w tym przypadku mówimy dokładnie o tych samych przyczynach, o których mówilibyśmy w przypadku trądziku młodzieńczego, czyli m.in.: 

  • nadmierna produkcja sebum, 
  • kolonizacja gruczołów łojowych przez bakterie Cutibacterium acnes, 
  • wystąpienie stanu zapalnego,
  • nadmierne rogowacenie naskórka. 

Czym więc trądzik dorosłych różni się od młodzieńczego? Przede wszystkim chodzi tu o obraz kliniczny. Trądzik u dorosłych objawia się bowiem krostami i grudkami zapalnymi, które zlokalizowane są głównie na brodzie, żuchwie, a także w dolnej części policzków. Powstałe wykwity utrzymują się ponadto zdecydowanie dłużej i pojawiają się częściej, niż miałby to miejsce w przypadku nastolatków. Warto wspomnieć także, że zmiany pozostawiają po sobie ślad przybierający postać pozapalnych przebarwień. Z tym rodzajem trądziku znacznie częściej zmagają się jednak kobiety – powodem są oczywiście nieustanne wahania układu hormonalnego. Warto pamiętać jednak, że przyczyny pojawienia się trądziku u dorosłych mogą być bardzo zróżnicowane, a wśród najczęstszych wymienia się: 

Niewłaściwą dietę 

Nie od dziś wiadomo, że sposób żywienia odgrywa gigantyczną rolę, jeżeli chodzi o ogólny stan skóry. Mówiąc o niewłaściwej diecie, zwykle na myśl przychodzi dieta zachodnia, w której absolutną podstawę stanowią węglowodany wyróżniające się wysokim indeksem glikemicznym, a także krowie mleko i przetwory mleczne. W tym sposobie żywienia brakuje natomiast wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. 

Nadmierne spożywanie produktów, na których bazuje dieta zachodnia, może doprowadzić do otyłości, insulinooporności, a także różnorodnych zaburzeń hormonalnych, oddziałujących bezpośrednio na gruczoły łojowe. Dzieje się tak głównie dlatego, że produkty o wysokim IG powodują wzrost stężenia insuliny i wydzielanie hormony wzrostu. 

Ponadto widoczne pogorszenie stanu skóry można dostrzec w momencie wzmożonego spożywania nabiału – głównie mleka odtłuszczonego. To z kolei ma związek z obecnością hormonów, a także prekursorów. Głównie mowa tu o mleku odtłuszczonym. 

Wyżej wspomnieliśmy także o niedoborach wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, powodujących zaczopowanie mieszków włosowych oraz znaczne zagęszczenie sebum. 

Nadmierny stres

Trądzik dorosłych może być związany również z nadmiernym stresem. Jak to możliwe? Otóż podczas stresujących sytuacji wydzielają się androgeny, cytoiny prozapalne, a także dochodzi do rozrostu gruczołów łojowych i wzmożonej sekrecji. Z kolei silny stres psychiczny ma jednoznaczny związek z wydzielaniem keratynocytów, fibroblastów, a także komórek śródbłonka naczyń neuropeptydy, które w dużej mierze przyczyniają się do nasilania zmian zapalnych, a także wydzielania sebum. Ponadto stres ma niekorzystny wpływ na tempo gojenia się zmian skórnych i regeneracji tkanek. 

Niewłaściwą pielęgnację

Trądzik dorosły bardzo często przybiera także postać trądziku kosmetycznego (łac. Acne cosmetica). Główną przyczyną powstawania zmian skórnych jest stosowanie produktów o działaniu komedogennym jak, chociażby parafina czy masło kakaowe. Składniki te przenikają do mieszków włosowych i powodują ich zaczopowanie, a także stan zapalny. 

Osoby zmagające się z trądzikiem dorosłym niejednokrotnie przywiązują nadmierną wagę do odtłuszczania skóry w celu pozbycia się nadmiaru sebum. W perspektywie czasu praktyki takie mogą doprowadzić do naruszenia lub uszkodzenia bariery ochronnej skóry, silnego odwodnienia, a także zaostrzenia stanu zapalnego. Podobnie sytuacja wygląda, jeśli chodzi o stosowanie produktów o działaniu antybakteryjnym. W codziennej pielęgnacji należy pamiętać przede wszystkim o tym, że skóra trądzikowa potrzebuje przywrócenia równowagi. 

Reasumując, przyczyny pojawiania się zmian trądzikowych u dorosłych są w dalszym ciągu poddawane dogłębnej analizie. Niewątpliwie jednak wpływ ma szereg różnorodnych czynników, o których wspomnieliśmy w powyższym artykule.