Jak radzić sobie z nierównomiernym kolorytem skóry?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś spojrzeć w lustro i zauważyć ciemne plamy w miejscu, gdzie wcześniej znajdowały się stany zapalne lub dostrzec przebarwienia, które powstały wskutek regularnego wystawiania skóry na słońce? Hiperpigmentacje, takie jak przebarwienia posłoneczne lub pozapalne mogą być spowodowane niezabezpieczoną ekspozycją skóry na słońce, czynnikami hormonalnymi, urazami takimi jak zmiany trądzikowe lub bliznami będącymi skutkiem głębokiego uszkodzenia skóry. Odpowiednio dobrana pielęgnacja pomoże usunąć przebarwienia oraz zadbać o zdrową i promienną skórę.

Najważniejsze informacje

Hiperpigmentacja

  • Stanowi wynik nadprodukcji melaniny.
  • Występuje w postaci mniejszych i większych plam barwnikowych.
  • Związana jest z procesem starzenia się skóry, występowaniem stanów zapalnych, zmianami hormonalnymi lub może stanowić reakcję skóry na leki i kosmetyki.

Czym jest hiperpigmentacja

„Hiper” w terminologii medycznej oznacza „więcej” lub „nadmiernie”, natomiast „pigment” to odcień skóry. Hiperpigmentacja w dosłownym tłumaczeniu oznacza „więcej pigmentu”, a tym pigmentem jest melanina, czyli barwnik odpowiadający za kolor skóry oraz włosów. Nadprodukcja melaniny skutkuje nieregularnym ciemnieniem skóry. Jeśli zauważysz u siebie przebarwienia skóry, nie przejmuj się, stanowią one dość powszechny objaw starzenia się skóry.

Czym są przebarwienia pozapalne (PIH)?

Przebarwienia pozapalne to ciemne plamy powstałe na skutek zmian trądzikowych lub urazów na skórze. PIH stanowi rodzaj hiperpigmentacji, spowodowanej przez bliznowacenie czyli zanik skóry, który najczęściej postrzegany jest jako ubytek lub wypukłość. Przebarwienia pozapalne są tymczasowe i pojawiają się na skutek uszkodzenia lub podrażnienia skóry, np. podczas wyciskania zmian trądzikowych na własną rękę.

Zwalczanie hiperpigmentacji kontra niwelowanie przebarwień pozapalnych

Linia bestsellerowych produktów PowerBright do zwalczania przebarwień zawiera: rozświetlający krem nawilżający PowerBright Moisturizer SPF50, innowacyjne serum likwidujące przebarwienia PowerBright Dark Spot Serum oraz odżywczy krem na noc PowerBright Overnight Cream. Więcej informacji o przebarwieniach pozapalnych można znaleźć w artykule:Czym są przebarwienia pozapalne i jak się z nimi uporać?”.

Przebarwienia pozapalne różnią się od innych hiperpigmentacji m.in., tym, że są łatwiejsze w usunięciu, w porównaniu do hiperpigmentacji wynikających z reakcji fototoksycznych, fotoalergicznych czy też przebarwień polekowych i hormonalnych.

Hiperpigmentacje

Hiperpigmentacjajest spowodowana starzeniem się skóry, ekspozycją na słońce, zmianami hormonalnymi (najczęściej doświadczają jej kobiety w ciąży) lub niektórymi lekami, tj.: środki antykoncepcyjne. Ostatnie badania wykazały, że ciepło również jest czynnikiem aktywującym hiperpigmentację. Stosowanie filtrów przeciwsłonecznych zmniejsza produkcję melaniny i pomaga kontrolować intensywność widocznych przebarwień. Hiperpigmentacje spowodowana ekspozycją na słońce, mogą nie ujawniać się przez wiele lat. Dlatego zapewnij odpowiednią ochronę, stosując kremy z filtrem przeciwsłonecznym. Naszym faworytem jest Invisible Physical Defense SPF30, to lekki ochronny krem, który posiada szerokopasmową ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz widzialnym światłem niebieskim, doskonale wtapia się w skórę, dopasowując się do jej naturalnego fototypu. U osób młodych ze skórą skłonną do wyprysków świetnie sprawdzi się Clearing Defense SPF30 z linii Clear Start, który zapewnia nawilżenie i ochronę przeciwsłoneczną, jednocześnie redukując efekt świecenia się skóry i zapewniając długotrwałe matowe wykończenie i bez zatykania porów. Jeśli uważasz, że występujące przebarwienia są wynikiem zachodzących zmian hormonalnych lub przyjmowanych leków, skonsultuj się z lekarzem

Podsumowując:

  • Przebarwienia skóry powstają wskutek stanów zapalnych bądź urazów.
  • Pojawiają się na skórze w postaci małych, ciemnych plamek.
  • Kwas salicylowy, niacynamid, kwasy AHA oraz witamina C są pomocne w niwelowaniu przebarwień skóry.

Jak wyrównać kolor skóry?

Jeśli chodzi o wyrównanie kolorytu skóry, skutecznym składnikiem jest pochodna witaminy A, znana również jako retinol. Istnieje wiele produktów z retinolem, jednak w zależności od stopnia nasilenia przebarwień, być może koniecznością okaże się zastosowanie profesjonalnych zabiegów w gabinecie kosmetycznym (takich jak PRO Bright Dermalogica). Dynamic Skin Retinol Serum zawiera szybko działające multi-retinoidy w stężeniu 3,5%, z technologią wzmacniającą działanie w formie serum, która pomaga widocznie wyrównać koloryt skóry, zapewniając jej zdrowy wygląd.

Składniki pomagające rozjaśnić hiperpigmentacje i przebarwienia pozapalne

Kwas kojowy

Stosunkowo nowy w świecie pielęgnacji skóry, kwas kojowy, jest substancją aktywną naturalnego pochodzenia, pozyskiwaną z grzybów z gatunku Aspergillus, powstaje także w procesie fermentacji ryżu. Dzięki swoim zdolnościom do wnikania w głąb skóry i hamowania produkcji melaniny, jest on uważany za naturalny środek rozjaśniający - mogą go również stosować osoby ze skórą wrażliwą.

Niacynamid

To substancja składowa witaminy B3 (niacyny). Charakteryzuje się niezwykle szerokim spektrum działania, zapobiega i niweluje hiperpigmentację skóry, zmniejsza przebarwienia pozapalne i ma właściwości przeciwtrądzikowe. Może być stosowany przez osoby zmagające się z trądzikiem różowatym.

Retinoidy

Pochodne witaminy A, czyli retinoidy, są bardzo skuteczne w walce z pigmentacją, trądzikiem oraz zmarszczkami. Ich zdolność do przyspieszenia tempa obrotu komórkowego sprawia, że są doskonałym składnikiem do pielęgnacji skóry starzejącej się. Dynamic Skin Retinol Serum pomaga przywrócić odpowiednią teksturę skóry, zmniejsza widoczne zmarszczki, minimalizuje widoczność porów oraz wyrównuje koloryt skóry. Retinoidy najlepiej stopniowo wprowadzać do swojej rutyny pielęgnacyjnej. Zacznij od stosowania produktu 2-3 razy w tygodniu, zwiększając tym samym tolerancję skóry, aż w końcu przejdziesz do codziennej aplikacji.

Kwas azelainowy

Wytwarzany jest przez drożdże wchodzące w skład naturalnej mikrobioty. Znajduje się również w jęczmieniu, pszenicy i życie. Kwas azelainowy wykazuje szereg pozytywnych działań, wspomaga niwelowanie stanów zapalnych, rozjaśnia przebarwienia pozapalne, polekowe i hormonalne.

Zwalczanie przebarwień skóry - podsumowanie

Niwelowanie hiperpigmentacji i przebarwień pozapalnych wiąże się z wieloma wyzwaniami. Odpowiednio dobrana pielęgnacja i odrobina cierpliwości zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty. Jednak warto pamiętać, że zapobieganie jest zdecydowane łatwiejsze niż zwalczanie. Regularne złuszczanie naskórka przynosi wiele korzyści zarówno w przypadku przebarwień pozapalnych, jak i hiperpigmentacji, ponieważ przyspiesza obrót komórkowy i pozwala na głębszą penetrację składników aktywnych zawartych w produktach do pielęgnacji. Stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym jest niezbędne, szczególnie gdy Twoja skóra jest narażona na promieniowanie UVA i UBV. Jeśli zmagasz się z aktywnymi stanami zapalnymi produkty z linii Clear Start zapewnią doskonałą ochronę Twojej skórze.


Więcej porad dotyczących pielęgnacji skóry znajdziesz na stronie dermalogica.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, które produkty do pielęgnacji skóry są dla Ciebie odpowiednie? Odwiedź swojego Profesjonalnego Terapeutę skóry w Twojej okolicy, aby opracować indywidualny program pielęgnacji i skorzystaj z bezpłatnej konsultacji oraz analizy skóry FaceMapping. Kliknij tutaj i wyszukaj partnerski gabinet Dermalogica!

Produkty które mogą Cię zainteresować