Jak właściwie przygotować skórę do peelingu chemicznego? Podstawowe zasady

Jak przygotować skórę do peelingu chemicznego

Temat złuszczania, a co za tym idzie charakterystyka, działanie i ewentualne skutki uboczne poszczególnych substancji wykorzystywanych do pozbycia się martwego naskórka są już powszechnie znane. Dzięki temu z łatwością możemy przewidzieć reakcję skóry po zaaplikowaniu peelingu, a co za tym idzie - dobrać najodpowiedniejszą i w pełni dopasowaną pielęgnację wykonywaną zarówno w domowym zaciszu, jak i wizyty w gabinecie kosmetologicznym. Pomimo tego w dalszym ciągu problematyczne jest odpowiednie przygotowanie skóry do chemofiliacji, czyli wykonania peelingu chemicznego.

Intensywność złuszczania naskórka zależy przede wszystkim od rodzaju stosowanej substancji aktywnej. Oprócz tego ważna jest również wielkość cząsteczki, jej biodegradowalność, pH, stężenie roztworu czy czas aplikacji. Istotnym czynnikiem jest również stan skóry, a także tempo jej regeneracji. Prawidłowa struktura warstwy rogowej odpowiada za zwiększenie bezpieczeństwa przeprowadzanego zabiegu, a także równomiernego zaaplikowania preparatu na skórze. To właśnie dlatego właściwe i przemyślane przygotowanie skóry do zabiegu złuszczania powinno stać się nieodłącznym elementem rytuału pielęgnacyjnego. 

Przygotowanie skóry do zabiegu złuszczania naskórka 

Przed zabiegiem chemicznego złuszczania naskórka, czyli zabiegu polegającego na zastosowaniu kwasów pochodzenia naturalnego należy w pierwszej kolejności ustalić oczekiwania i potrzeby klienta oraz rozwiać wszelkie wątpliwości. Może to dotyczyć np. skutków ubocznych, długości rekonwalescencji i innych. Uświadamianie oraz uspokojenie pacjentów jest szczególnie istotne w momencie stosowania peelingów średniogłębokich i głębokich, ponieważ okres regeneracji skóry może być wówczas uciążliwy. Niewątpliwie należy przypomnieć również o tym, aby 2 dni przed zabiegiem nie wykonywać peelingów mechanicznych, depilacji, a także zrezygnować z wykonywania zabiegów, które mogą uszkodzić barierę ochronną naskórka. 

Zwiększenie efektów zabiegu możliwe jest dzięki tzw. primingowi, czyli właściwemu przygotowaniu naskórka. Doskonałym pomysłem okaże się stworzenie listy rekomendowanych produktów, które można z powodzeniem stosować w domu. Kluczowe jest tu odpowiednie nawilżenie skóry, a także jej właściwe pH. Z pomocą przyjdą zarówno kremy, jak i serum czy peelingi, które w składzie zawierają niewielkie stężenie hydroksykwasów. Stosowanie się do wszystkich zaleceń rekomendowanych przez terapeutę pomoże przygotować naskórek do kontaktu z wyższymi stężeniami, które docelowo używane będą w gabinecie, a jednocześnie maksymalnie ograniczyć ryzyko wystąpienia podrażnień. Ponadto produkty zawierające nawet niewielkie stężenia kwasów okażą się pomocne w wykryciu ewentualnych nadwrażliwości lub alergii na konkretne substancje złuszczające. Ze stosowania preparatów tego typu najbezpieczniej jest zrezygnować na 2 dni przed planowanym zabiegiem. 

Złuszczanie naskórka z retinolem – garść praktycznych porad 

Złuszczanie naskórka z retinolem wymagać będzie nieco innego przygotowania, niż miałoby to miejsce w przypadku klasycznych peelingów chemicznych. Retinoidy odpowiadają za regulację proliferacji, czyli namnażania się komórek, a także apoptozę komórek, czyli naturalny proces genetycznej śmierci komórki. Przez to, że z wiekiem ich liczba nieustannie się zmniejsza, mogą doprowadzić do zwiększonego podrażnienia skóry, a także hamowania działania retinolu. 

To właśnie dlatego, aby budować tolerancję, należy nawet 6 tyg. przed planowanym zabiegiem rozpocząć stosowanie preparatów, które w składzie zawierają retinol. Aby uniknąć ryzyka nadwrażliwości, konieczne może być stosowanie preparatów 2-3 razy w tygodniu, systematycznie zwiększając częstotliwość. Optymalna koncentracja retinolu to 0,1%-0,5%. 

Odpowiednie przygotowanie skóry poprzez zastosowanie retinoidów ma nieodłączny związek z uzyskaniem i utrzymaniem optymalnego poziomu nawilżenia. Niewystarczająco wysoki poziom nawilżenia naskórka może doprowadzić do trwałych upośledzeń mechanizmu naturalnego złuszczania wywołanego przez ograniczenie aktywności enzymatycznej keratynocytów. Aby dogłębnie nawilżyć skórę, do codziennej pielęgnacji warto włączyć kwas hialuronowy, sole PCA, mocznik, kwas mlekowy.

Podsumowując, przed przystąpieniem do wykonywania zabiegów złuszczających należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu naskórka w domu. Tylko tym sposobem możliwe jest osiągnięcie satysfakcjonujących i widocznych gołym okiem efektów.