Adaptogeny to substancje roślinne, które pierwotnie znalazły swoje zastosowanie w medycynie tradycyjnej jako związki wspierające zdolność organizmu do adaptacji do stresu środowiskowego i wewnętrznego. Za sprawą swoich wyjątkowych właściwości na przestrzeni ostatnich lat zyskały również dużą popularność w dziedzinie kosmetologii. Sprawdźmy jakie działanie wyróżnia adaptogeny na tle innych surowców oraz czy ich zastosowanie w produktach kosmetycznych jest uzasadnione.
Adaptogeny w kosmetykach - ogólny mechanizm działania
Działanie adaptogenów na skórę opiera się na modulacji procesów biochemicznych, które odpowiadają za równowagę komórkową. Są to:
"Każdy adaptogen posiada swoje unikalne właściwości"
Warto jednak podkreślić, że każdy adaptogen posiada swoje unikalne właściwości, dzięki czemu znajdują one tak szerokie zastosowanie w kosmetykach pielęgnacyjnych. Kiedy zatem warto sięgnąć po adaptogeny? Produkty z adaptogenami sprawdzają się w pielęgnacji skóry wymagającej ochrony, regeneracji i wzmocnienia, dlatego najczęściej spotykamy je w kosmetykach do pielęgnacji skóry:
Adaptogeny a pielęgnacja skóry - które z nich powinny znaleźć się w codziennym rytualne pielęgnacyjnym?
Biorąc pod uwagę, że adaptogeny stanowią obszerną grupę surowców, poniżej przedstawimy te, które wyróżniają się wyjątkowymi właściwościami w kontekście kompleksowej pielęgnacji skóry.
Grzyby Reishi (Ganoderma lucidum)
Polisacharydy i triterpeny zawarte w grzybach reishi wspomagają działanie ochronne skóry poprzez:
Wąkrota azjatycka (Centella asiatica)
Wąkrota azjatycka, bogata w związki takie jak azjatykozyd i madekasozyd, wykazuje szerokie działanie na skórę:
Traganek błoniasty (Astragalus membranaceus)
Traganek błoniasty wykazuje szereg korzyści dla skóry dzięki zawartości bioaktywnych składników, jak polisacharydy, flawonoidy, saponiny (astragalozydy) i aminokwasy.
Ashwagandha (Withania somnifera)
Ashwagandha dzięki zawartości składników takich jak witanolidy, alkaloidy, oraz saponiny, wspieraj równowagę skóry na poziomie komórkowym.
Adaptogeny w badaniach naukowych i ujęciu klinicznym
Istnieją różnorodne badania kliniczne, które potwierdzają ich skuteczność w formułach kosmetycznych.
W badaniu z 2022 roku krem z astragalozydem IV (kluczowym składnikiem traganka) poprawiał długość telomerów w fibroblastach, redukując oznaki starzenia. Inne analizy wykazały działanie antyoksydacyjne traganka i jego ochronę skóry przed fotostarzeniem. Wyniki in vitro potwierdziły zwiększenie żywotności komórek i zmniejszenie uszkodzeń wywołanych przez promieniowanie UV. Z kolei w 2023 roku udokumentowano, że kremy z ekstraktem z grzybów reishi zmniejszają stan zapalny skóry, łagodzą świąd i poprawiają nawilżenie dzięki polisacharydom wspierającym regenerację bariery skórnej.
Mimo aktualnie dostępnej literatury w zakresie działania adaptogenów temat wciąż pozostaje niewyczerpany i pozostawia ogromne pole badaczom w tym zakresie. Prognozuje się, że obecna ekspozycja człowieka na działanie czynników stresogennych będzie determinowała dalsze działania w zakresie dokładniejszego poznania adaptogenów oraz ich frakcji aktywnych.
Kosmetyki z adaptogenami - na co warto zwrócić uwagę?
Chociaż adaptogeny wykazują obiecujące właściwości w kontekście pielęgnacji skóry, ich skuteczność jest determinowana przez kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru produktu pielęgnacyjnego. Należą do nich:
1. Stężenie składników aktywnych – niskie stężenia mogą nie wykazywać istotnego działania, dlatego tak ważne jest stosowanie produktów zaufanych marek, które potwierdzają działanie swoich formulacji w badaniach klinicznych.
2. Stabilność użytego surowca – m.in. triterpeny, ale także inne frakcje aktywne mogą ulegać degradacji pod wpływem światła i temperatury. Wybierając produkty z adaptogenami należy kierować nie tylko samym składem, ale również zwrócić uwagę na oferowaną technologię opakowań, które zapewniają stabilność formuły.
3. Indywidualne reakcje skóry – czynniki genetyczne i środowiskowe mogą wpływać na efektywność adaptogenów. W związku z tym warto podkreślić, że dobór odpowiedniej pielęgnacji skóry zawsze powinien być poprzedzony konsultacją i analizą potrzeb skóry przez profesjonalistę, aby zminimalizować ryzyko braku skuteczności konkretnego produktu u danej osoby.
Podsumowując, zastosowanie adaptogenów w kosmetykach oferuje innowacyjne podejście w kontekście pielęgnacji skóry, łącząc tradycyjne zastosowanie roślin z nowoczesną nauką. Dzięki zdolności do regulowania procesów biochemicznych, takich jak redukcja stresu oksydacyjnego, łagodzenie stanów zapalnych czy wsparcie regeneracji tkanek, oferują holistyczne podejście do uzyskania zdrowej skóry. Chociaż ich potencjał wymaga dalszych badań klinicznych, już teraz widać, że mogą stać się fundamentem pielęgnacji, która nie tylko poprawia wygląd, ale również wspiera odporność i równowagę skóry na poziomie komórkowym. Kluczem do ich sukcesu jest nie tylko precyzyjne formułowanie produktów, ale także świadome korzystanie z nich przez konsumentów. Adaptogeny mogą być czymś więcej niż trendem – to przyszłość kosmetologii, która odpowiada na współczesne potrzeby skóry w sposób kompletny, naturalny i skuteczny.
Odkryj, jakie właściwości mają adaptogeny w kosmetykach. Dowiedz się, które składniki warto wprowadzić do pielęgnacji swojej cery!
Arginina to aminokwas, który ma pozytywny wpływ zarówno na zdrowie, jak i wygląd skóry. Dowiedz się więcej o działaniu l-argininy w kosmetykach.
Jakie właściwie chronić skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego?
Dowiedz się, jakie są rodzaje kremów nawilżających, jak powinny one działać i jakich składników powinniśmy w nich szukać.
Od genetyki po uszkodzenia posłoneczne, poniżej dowiesz się jakie czynniki uszkadzają Twoją skórę (i co z tym zrobić).
istnieje właściwy sposób na złuszczanie. Oto wszystko, co musisz wiedzieć.
Znajdziesz tu wskazówki jak uaktualniać schemat pielęgnacji skóry przez cały rok.
Skóra nieustannie wysyła sygnały. Sprawdź na co warto zwrócić uwagę.
Przeczytaj jak Smart Response Serum wykorzystuje technologię SmartResponse, aby skutecznie zaspokajać potrzeby skóry.
Dowiedz się, jak ułożyć odpowiednią pielęgnację skóry.
Osoby ze skórą suchą i odwodnioną mogą odczuwać to samo, ale przyczyny ich stanu są inne- dowiedz się jakie.
Zanieczyszczenia powietrza to nieodłączny element naszej rzeczywistości, mający niestety niekorzystny wpływ na skórę. Dowiedz się jakie.
Jak powinna być pielęgnowana skóra w przypadku zaburzeń rogowacenia? Dowiedz się w tym artykule.
Dowiedz się prawdy o uszkodzeniach skóry przez szkodliwe promieniowanie UV.
Poznaj kluczowe różnice pomiędzy fizycznymi a chemicznymi filtrami przeciwsłonecznymi.