Proces starzenia się skóry to temat, który w branży beauty cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Wraz z najnowszymi doniesieniami naukowymi z tej dziedziny kosmetologii poznajemy również skuteczne metody zapobiegające przedwczesnemu starzeniu się skóry. Ciekawą i bardzo szeroką grupą składników o tym profilu działania są aminokwasy oraz peptydy, które na przełomie ostatnich lat skupiają uwagę zarówno badaczy, kosmetologów, jak i konsumentów. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, gdyż wspomniany zespół substancji posiada wielozadaniowy i wciąż mający wiele do zaoferowania wpływ na skórę.
Jakie właściwości wykazuje l-arginina?
Jedną z substancji z tej grupy składników aktywnych jest arginina, znana również jako L-arginina, będąca jednym z dwudziestu aminokwasów endogennych. Strukturalnie, arginina posiada grupę guanidynową, która determinuje funkcje biologiczne tego aminokwasu. Do tych najważniejszych zaliczamy rolę prekursora tlenku azotu, udział w syntezie białek oraz właściwości immunomodulujące.
Arginina jest cenionym składnikiem aktywnym kosmetyków anti-aging ze względu na swoje wieloczynnikowe działanie. Najważniejsze z nich to:
Zastosowanie argininy w kosmetykach
Arginina jest wszechstronnym składnikiem kosmetyków, który znajduje zastosowanie w różnych formulacjach kosmetyków zarówno o lekkich, jak i bardziej bogatych konsystencjach.
Biorąc pod uwagę multifunkcyjność argininy warto wdrożyć ją do pielęgnacji skór odwodnionych, starzejących się lub borykających się z efektami przedwczesnego starzenia.
Odnosząc się do właściwości przeciwzapalne i wspomagające proces regeneracji oraz gojenia się skóry, arginina sprawdzi się również w pielęgnacji skóry wrażliwej, nadreaktywnej lub jako produkt wspomagający proces rekonwalescencji po zabiegach inwazyjnych.
Kompleksy czy wolny aminokwas?
Producenci stosują w swoich produktach różne postacie argininy, które mogą różnić się biodostępnością, a co a tym idzie efektywnością działania zastosowanego składnika. W preparatach kosmetycznych może ona występować pod postacią wolnego aminokwasu – L-argininy, jak i kompleksów, czyli bardziej zaawansowanych formuł recepturowych. Badania wykazały, że kompleksy mogą zwiększać biodostępność oraz efektywność działania argininy. Jednymi z ciekawszych form, jakie znajdziemy w recepturach kosmetycznych jest arginina PCA, czyli połączenie argininy z kwasem piroglutaminowym. Wykazuje ona nie tylko potencjał antyglikacyjny, ale również deglikacyjny – pozwala na odwrócenie starzenia się wywołanego glikacją, zapewniając promienną i jędrną skórę.
Arginina może być dostarczana również w postaci małych peptydów, które wykazują lepszą stabilność i penetrację. Przy analizowaniu składów kosmetyków warto przyjrzeć się kompleksowi polipeptyd arginina-lizyna, który dostarcza argininę bezpośrednio do komórek, wzmacniając ochronę przed procesem glikacji.
Arginina ze względu na swoje wielostronne właściwości i funkcje biologicznie, jest niezwykle cennym składnikiem w kosmetologii. W obliczu rosnącego zainteresowania naturalnymi i efektywnymi składnikami kosmetycznymi arginina zyskuje na znaczeniu jako „aminokwas młodości”. Jednakże warto pamiętać, że utrzymanie młodego wyglądu skóry wymaga bardziej kompleksowego podejścia, w tym zdrowej diety i stylu życia oraz spersonalizowanego podejścia w aspekcie pielęgnacji skóry.
W jakich produktach jest najwięcej argininy? Jak dostarczać ją również z pożywieniem?
Arginina może być dostarczana do organizmu w postaci suplementów diety i właściwego sposobu żywienia - zarówno z białek pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Odpowiednia ilość tego aminokwasu w diecie jest ważna nie tylko dla dzieci, ale również dorosłych. Największe ilości argininy można znaleźć w mięsie, kaszach, nasionach, orzechach oraz owocach morza. Warto jednak zauważyć, że arginina pochodząca z roślin jest lepiej przyswajalna, niż ta z białek zwierzęcych. Arginina dostarczona z pokarmem jest uwalniana z białek w procesie trawienia i wchłaniana w jelicie cienkim.
Właściwości argininy - o czym warto wiedzieć?
L-arginina odgrywa ważną rolę w metabolizmie organizmu, działając jako prekursor w syntezie białek i innych związków, które są fundamentalne dla procesów biochemicznych, takich jak tlenek azotu, ornityna, poliaminy, agmatyna, prolina, glutaminian, kreatyna, dimetyloarginina oraz mocznik. U młodych organizmów L-arginina jest niezbędna do prawidłowego wzrostu i rozwoju, dlatego musi być dostarczana wraz z pożywieniem. W przypadku dorosłych L-arginina jest syntetyzowana endogennie, jednak w specyficznych sytuacjach, zwłaszcza podczas chorób (np. urazów, oparzeń, resekcji jelita cienkiego, zaburzeń czynności nerek i innych), staje się niezbędnym składnikiem odżywczym. Stosowanie L-argininy poprawia funkcje sercowo-naczyniowe, oddechowe, immunologiczne oraz trawienne, a także zapobiega wczesnym etapom rozwoju nowotworów.
Arginina - przeciwwskazania. Poznaj ewentualne skutki uboczne
Chociaż włączenie argininy do codziennej diety przynosi wiele korzyści, należy pamiętać o odpowiednim spożyciu. Przyjmowanie mniej niż 30 g dziennie jest bezpieczne dla zdrowia. Niemniej jednak niewłaściwe stosowanie może prowadzić do szeregu skutków ubocznych, takich jak nudności, problemy żołądkowo-jelitowe oraz podrażnienie lub zapalenie żył.
Warto również zaznaczyć, że osoby z tendencjami do alergii, kwasicą metaboliczną lub oddechową oraz zaburzeniami funkcji nerek powinny unikać L-argininy. Dodatkowo, osoby przyjmujące ten aminokwas w formie suplementów diety powinny upewnić się, że pochodzą one od uznanego i cenionego producenta.
Odkryj, jakie właściwości mają adaptogeny w kosmetykach. Dowiedz się, które składniki warto wprowadzić do pielęgnacji swojej cery!
Arginina to aminokwas, który ma pozytywny wpływ zarówno na zdrowie, jak i wygląd skóry. Dowiedz się więcej o działaniu l-argininy w kosmetykach.
Jakie właściwie chronić skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego?
Dowiedz się, jakie są rodzaje kremów nawilżających, jak powinny one działać i jakich składników powinniśmy w nich szukać.
Od genetyki po uszkodzenia posłoneczne, poniżej dowiesz się jakie czynniki uszkadzają Twoją skórę (i co z tym zrobić).
istnieje właściwy sposób na złuszczanie. Oto wszystko, co musisz wiedzieć.
Znajdziesz tu wskazówki jak uaktualniać schemat pielęgnacji skóry przez cały rok.
Skóra nieustannie wysyła sygnały. Sprawdź na co warto zwrócić uwagę.
Przeczytaj jak Smart Response Serum wykorzystuje technologię SmartResponse, aby skutecznie zaspokajać potrzeby skóry.
Dowiedz się, jak ułożyć odpowiednią pielęgnację skóry.
Osoby ze skórą suchą i odwodnioną mogą odczuwać to samo, ale przyczyny ich stanu są inne- dowiedz się jakie.
Zanieczyszczenia powietrza to nieodłączny element naszej rzeczywistości, mający niestety niekorzystny wpływ na skórę. Dowiedz się jakie.
Jak powinna być pielęgnowana skóra w przypadku zaburzeń rogowacenia? Dowiedz się w tym artykule.
Dowiedz się prawdy o uszkodzeniach skóry przez szkodliwe promieniowanie UV.
Poznaj kluczowe różnice pomiędzy fizycznymi a chemicznymi filtrami przeciwsłonecznymi.