Sprawdź, czy retinol powinien być częścią Twojej codziennej pielęgnacji!

Warte podkreślenia
Retinol na twarz jest jednym z najsilniejszych i najpopularniejszych składników stosowanych, by pomóc zniwelować widoczne zmarszczki, drobne linie i przebarwienia.
Pomaga także ograniczyć pojawianie się zmian trądzikowych poprzez wspomaganie odnowy komórkowej.

Retinol, należy do retinoidów - pochodnych witaminy A. Jest cenionym składnikiem, który skutecznie odwraca oznaki starzenia się skóry. Przyspiesza odnowę komórek i redukuje zmarszczki, drobne linie i plamy starcze, dając efekt jędrniejszej i gładszej skóry o ujednoliconym kolorycie. Kuracja retinolem może również pomóc zmniejszyć widoczne zmiany trądzikowe, zapobiegając zaczopowaniu „porów” martwymi komórkami naskórka.

W jakim celu stosowany jest retinol?

Na proces starzenia się skóry ma wpływ wiele czynników: od środowiskowych, po stres i oczywiście naturalne starzenie się skóry. W trakcie wspomnianych procesów, dochodzi do spowolnienia obrotu komórkowego i produkcji kolagenu. Widoczne oznaki starzenia (plamy, drobne linie, zmarszczki itp.) pojawiają się w wyniku naturalnych mechanizmów obronnych naszej skóry oraz w wyniku wolniejszej odnowy komórek i regeneracji. Retinol jest doskonałym wyborem, dzięki swoim właściwościom pomaga w niwelowaniu oznak przedwczesnego starzenia się skóry, przyspieszając jej odnowę komórkową.

Jak retinol oddziałuje na skórę?

Kuracja retinolem stymuluje odnowę komórkową i obrót skórny. To sprawia, że skóra jest gładsza i ma ujednolicony koloryt. Aby tolerować retinol, skóra musi „wytworzyć” tak zwane receptory retinoidowe, są to białka naturalnie występujące w skórze, które umożliwiają retinolowi prawidłowe działanie. Skóra wytwarza receptory retinoidowe poprzez kontrolowaną ekspozycję, dlatego zaleca się, aby stopniowo wprowadzać do pielęgnacji produkty z retinolem i systematycznie zwiększać ich stężenie.

Rodzaje retinolu

Retinol należy do rodziny zwanej retinoidami, będących pochodnymi witaminy A, które pomagają zwiększyć obrót komórek i przyspieszają odnowę skóry, skutecznie wyrównując przebarwienia i wygładzają nierówności powstałe w wyniku starzenia się skóry.
Najsilniej retinoidy wpływają na kolagen! Wykazują tutaj podwójne działanie: pomagają zmniejszyć ilość uszkodzeń kolagenu po ekspozycji na słońce i stymulują produkcję nowego.

  • Kwas retinowy to retinoid dostępny wyłącznie na receptę. Występuje w postaci Izotretinoiny i Tretinoiny, wykazuje silne właściwości drażniące na skórę.
  • Retinol na twarz to najsilniejszy retinoid dostępny bez recepty. Jest o około 20% słabszy i ulega powolnemu przekształceniu do kwasu retinowego, jest bardzo skuteczny. Wykazuje mniejsze działanie drażniące.
  • Palmitynian Retinylu, Propionian Retinylu i Octan Retinylu są najłagodniejszymi retinoidami, zwanymi także estrami retinylu. Długo przekształcają się do kwasu retinowego, ryzyko podrażnienia przy stosowaniu jest znikome.
  • Retinol mikrokapsułowany - niektóre formy retinolu mogą być mikrokapsułowane, co podnosi stabilność i zapewnia maksimum działania. Mikrokapsułowany retinol stwarza także niewidoczną tarczę na powierzchni skóry, dzięki czemu ogranicza ucieczkę wody, która przyczynia się do powstawania zmarszczek i drobnych linii.

Jak stosować retinol?

  • Na początku stosuj retinol stopniowo: zwiększaj tolerancję skóry to pomoże uniknąć podrażnień. Zacznij od stosowania raz w tygodniu, następnie co drugi dzień, aż w końcu przejdziesz do codziennej aplikacji.
  • Aplikuj retinol na twarz na noc, aby uniknąć podrażnienia spowodowanego ekspozycją na słońce.
  • Zawsze używaj kremu z filtrem przeciwsłonecznym na dzień.
  • Unikaj stosowania produktów złuszczających w trakcie kuracji, chyba że są przeznaczone do stosowania z retinolem i Twój Terapeuta Skóry uzna to za bezpieczne.
  • Unikaj retinolu jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią.

Czy retinol powoduje złuszczanie, stany zapalne lub zaczerwienienie?

Przyzwyczajenie się skóry do retinolu może zająć kilka tygodni. W tym czasie mogą pojawić się delikatne złuszczania, drobne krostki i ogólne uwrażliwienie. To normalna reakcja, która powinna ustąpić, gdy skóra wytworzy receptory retinoidowe. Niektórzy mówią, że kuracja retinolem „oczyszcza”, ale to proces aktywacji receptorów wywołany kontrolowaną ekspozycją na retinol.

Czy retinol wywołuje plamy?

Retinol na twarz nie wywołuje plam starczych (przebarwień), a pomaga zmniejszyć ich występowanie. Pamiętaj jednak, że retinol uwrażliwia Twoją skórę na promieniowanie słoneczne, dlatego koniecznie stosuj krem z filtrem, systematycznie powtarzając jego aplikację. Wszystkie uszkodzenia posłoneczne mogą doprowadzić do powstania większej ilości plam i zmarszczek na Twojej skórze.

Poznaj wszystkie produkty Dermalogica z retinolem!