Rozszerzone pory na twarzy?

Całkowite zniwelowanie rozszerzonych porów na twarzy jest niemożliwe, ale istnieją sposoby, dzięki którym można zminimalizować ich widoczność. Zapraszamy do lektury naszego artykułu!

Najważniejsze informacje

  • Rozszerzone pory na twarzy są jedną z oznak starzenia się skóry, do pozostałych należną m.in.: drobne linie i zmarszczki, szorstka tekstura skóry oraz jej nierównomierny koloryt.
  • Dynamic Skin Retinol Serum skutecznie zwalcza cztery oznaki starzenia się skóry.
  • Retinol to sprawdzony sposób na oczyszczenie porów, dzięki czemu wydają się mniejsze.

Zastanawiasz się jak osiągnąć zdrowo wyglądającą, gładką i promienną skórę? Jednak przeszkodą okazują się rozszerzone pory na twarzy? Mowa o małych otworach, które możesz zobaczyć na swojej skórze, gdy przyjrzysz się im z bliska. Ich wielkość zależy od różnych czynników, jednak najbardziej dają się we znaki, kiedy są zanieczyszczone lub rozszerzone, co może być skutkiem nieodpowiedniej pielęgnacji.

Rozszerzone pory mogą doskwierać każdemu, bez względu na stan skóry. Co więcej, z wiekiem stają się wyraźniejsze, to jedna z charakterystycznych oznak procesu starzenia się skóry. Pory to mikroskopijne ujścia mieszków włosowych, występujących na powierzchni skóry, są jej naturalnym elementem, który pozwala na prawidłowe funkcjonowanie - dlatego nie można ich całkowicie zamknąć.

Co jest przyczyną rozszerzonych porów?

Geny: To podstawowy czynnik odpowiadający za rozmieszczenie i wielkość porów. Nadmierne wydzielanie sebum prowadzi do ich rozszerzenia, wskutek czego stają się widoczne. Pomocne może okazać się serum z retinolem, takie jak Dynamic Skin Retinol Serum, wspomagające dogłębne oczyszczenie porów.

Płeć: Problem rozszerzonych porów na twarzy dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Jednak kobiety, które posiadają skórę tłustą lub doświadczają zmian hormonalnych związanych z ciążą czy też menopauzą, również mogą zaobserwować u siebie rozszerzone pory. Występują one w strefach zwiększonego wydzielania sebum, zazwyczaj na policzkach i w okolicach nosa.

Wiek: Z wiekiem pory mają tendencję do powiększania się. Wynika to z faktu, że nasza skóra produkuje mniej kolagenu, przez co w dłuższej perspektywie traci jędrność i elastyczność. Retinol jest złotym środkiem w zwalczaniu oznak starzenia się skóry, dodatkowo minimalizując widoczność porów. Więcej informacji na ten temat znaleźć można w naszym artykule zatytułowanym „Czym jest retinol?”, do którego serdecznie zapraszamy.

Nadmierna ekspozycja na słońce: Promienie słoneczne mogą zaszkodzić Twojej skórze, powodując uszkodzenia słoneczne. Ponadto degradują kolagen w skórze, przez co staje się ona mniej elastyczna, co powoduje zwiększenie widoczności porów.

Jak zmniejszyć widoczność rozszerzonych porów na twarzy?

Czy naprawdę można zmniejszyć rozszerzone pory? Nie można ich całkowicie usunąć, ponieważ za strukturę skóry odpowiadają geny. Natomiast można zmniejszyć ich wielkość za pomocą Dynamic Skin Retinol Serum.

To prowadzi nas do kolejnego istotnego punktu, jakim jest prawidłowe oczyszczanie skóry twarzy, a co za tym idzie – oczyszczenie porów. Jest to czynność, którą powinno się wykonywać dwa razy dziennie, zarówno podczas porannego, jak i wieczornego schematu pielęgnacji skóry. Oczyszczanie powala pozbyć się makijażu, filtrów przeciwsłonecznych, nadmiaru sebum i innych zanieczyszczeń, które nagromadziły się na skórze oraz zapobiegać zaczopowaniu ujść mieszków włosowych.

Stosowanie retinolu a rozszerzone pory na twarzy

Świetnym sposobem na zminimalizowanie widoczności rozszerzonych porów na twarzy jest stosowanie serum tuż po oczyszczeniu i osuszeniu skóry - zwłaszcza takiego, które zawiera w składzie retinol. Serum to produkt stosowany w pielęgnacji skóry, który przynosi dodatkowe korzyści: rozjaśnia, wygładza, łagodzi i zmniejsza widoczność porów. Dynamic Skin Retinol Serum to wysoce skuteczne, łatwe w użyciu serum wykorzystujące zaawansowaną mieszankę retinoidów oraz booster, aby widocznie wzmocnić oraz poprawić wygląd skóry.

Serum z retinoidami najlepiej włączyć do wieczornego schematu pielęgnacji. 3,5% stężenie multi-retinoidów oraz skwalan, współpracują ze sobą, aby widocznie zminimalizować widoczność porów. Kompleks szybko działającego Granactive Retinoid®, retinol, stopniowo uwalniany mikrokapsułkowany retinol oraz booster retinolu zapewniają ciągłe uwalnianie substancji wygładzających skórę, działających z różną szybkością, aby zwalczać cztery oznaki starzenia się skóry. Skoncentrowany skwalan współpracuje z kojącym beta-glukanem pochodzącym z owsa, który wspomaga regenerację skóry, zapewniając jej zdrowy wygląd.

Kolejnym sposobem na zmniejszenie widoczności porów jest stosowanie mgiełki Micro-Pore Mist z linii Clear Start od Dermalogica. Możesz stosować ją codziennie po oczyszczeniu skóry rano i wieczorem, a także w ciągu dnia dla efektu odświeżenia. Zawarty w produkcie kompleks flawonoidów z owoców dzikiej róży pomaga niwelować efekt świecenia się skóry oraz zmniejsza widoczność rozszerzonych porów już po pierwszym użyciu. Oczar wirginijski, zielona herbata
i ekstrakty z rumianku pospolitego zapewniają efekt zwężania porów, a wyciąg z ogórka dostarcza odświeżenia.

Inne produkty kosmetyczne wspomagające oczyszczenie porów

Włączenie do schematu pielęgnacji produktów zawierających niacynamid (witamina B3) jest niezwykle pomocne w walce z rozszerzonymi porami. Niacynamid skutecznie redukuje ich wielkość, jednocześnie rozjaśnia i wyrównuje koloryt skóry.

W ciągu dnia stosuj krem z filtrem o szerokopasmowej ochronie przeciwsłonecznej, aby chronić swoją skórę przed promieniowaniem. Bez względu na panującą porę roku, ten krok powinien być włączony do codziennego schematu pielęgnacji.

O czym należy pamiętać w codziennej pielęgnacji skóry?

  • Stosuj maseczki z glinką, które doskonale oczyszczają skórę, detoksykują i łagodzą stany zapalne. Świetnie sprawdzi się biała glinka, zwana również kaolinem, która jest łatwa w użyciu: nałóż maskę na kilka minut, a następnie obficie zmyj ciepłą wodą, stosuj 1-2 razy w tygodniu.
  • Używaj produktów z retinoidami, które regulują obrót komórkowy i produkcję kolagenu, przyczyniając się do zmniejszenia widocznych zmarszczek, restrukturyzując skórę i redukując widoczność rozszerzonych porów na twarzy. Jednak przy ekspozycji na słońce składnik ten może uwrażliwiać skórę, dlatego najlepiej stosować go w nocnej pielęgnacji, zaś w ciągu dnia aplikować produkt z SPF.
  • Stosuj produkty zawierające alfa- hydroksykwasy (AHA), są one dostępne w większości chemicznych środków złuszczających. Do grupy kwasów AHA zalicza się kwas mlekowy, glikolowy i jabłkowy. Pomagają one delikatnie złuszczać martwe komórki naskórka, dodatkowo wspomagają produkcję kolagenu, odsłaniając gładką i promienną skórę. Profesjonalne peelingi chemiczne mogą zawierać połączenie alfa-hydro kwasów (AHA) oraz beta-hydrokwasów (BHA). Kwasy BHA to zwykle kwas salicylowy, który pomaga oczyścić zaczopowane ujścia mieszków włosowych.
  • Zabiegi laserem frakcyjnym są również doskonałym sposobem na rozwiązanie problemu rozszerzonych porów. Jednak powinny być one wykonywane wyłącznie przez Profesjonalnalistów.

Kilka ważnych wskazówek:

  • Unikaj dotykania skóry twarzy. Doskonale rozumiemy, że dotykanie skóry twarzy w ciągu dnia, zazwyczaj odruchowe, jest trudnym nawykiem do wyeliminowania. Jednak może ono prowadzić do przenoszenia zanieczyszczeń, zainfekowania porów i powstawania zmian trądzikowych.
  • Pory odpowiadają za ważne dla organizmu procesy termoregulacyjne ipozwalają odprowadzać wydzielane przez gruczoły sebum, są ważnym elementem posiadania zdrowo wyglądającej skóry. Wyznacz sobie realistyczne cele w zakresie pielęgnacji i dobieraj produkty do potrzeb Twojej skóry. Tylko systematyczna i spersonalizowana pielęgnacja jest kluczem do osiągnięcia zdrowej skóry.

Więcej porad dotyczących pielęgnacji skóry znajdziesz na stronie dermalogica.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, które produkty do pielęgnacji skóry są dla Ciebie odpowiednie? Odwiedź swojego Profesjonalnego Terapeutę skóry w Twojej okolicy, aby opracować indywidualny program pielęgnacji i skorzystaj z bezpłatnej konsultacji oraz analizy skóry FaceMapping. Kliknij tutaj i wyszukaj partnerski gabinet Dermalogica!

Produkty które mogą Cię zainteresować