Kwas salicylowy – czym jest?

Poznaj ten popularny składnik i dowiedz się, dlaczego działa tak skutecznie na skórę skłonną do zmian trądzikowych.

clearing-oil.jpg

Warte podkreślenia
Kwas salicylowy to beta-hydroksykwas (BHA), który złuszcza skórę, pomagając odblokować pory.
Kwas salicylowy pomaga niwelować i zapobiegać trądzikowi.

Walczysz z uporczywym trądzikiem, który nie znika? Kwas salicylowy na twarz może być właśnie tym, czego potrzebujesz do rutynowej pielęgnacji skóry. Nasi eksperci zajmujący się zdrowiem skóry rozkładają kwas salicylowy na czynniki pierwsze: co to jest, jak działa, jak stosować kwas salicylowy i czym różni się od innych metod niwelowania trądziku. Przygotuj się na odzyskanie kontroli nad swoją cerą i ponowne odkrycie promiennego blasku.

Korzyści stosowania kwasu salicylowego

  • Kwas salicylowy zmniejsza wydzielanie sebum (naturalne natłuszczenie skóry).
  • Stymuluje obrót komórkowy i usuwa martwe komórki naskórka.
  • Kwas salicylowy jest rekomendowanym składnikiem na trądzik dorosłych ze względu na swoje właściwości kojące skórę.

Jak działa kwas salicylowy?

Kwas salicylowy to beta-hydroksykwas, który ma nieco inną budowę cząsteczki niż alfa-hydroksykwasy (AHA). BHA są rozpuszczalne w olejach i bardzo skuteczne w odblokowywaniu porów i złuszczaniu skóry skłonnej do trądziku.

Jak kwas salicylowy działa na trądzik?

Trądzik pojawia się, gdy martwe komórki naskórka, nadmiar sebum i bakterie tworzą czopy, które zatykają mieszki włosowe. Kwas salicylowy na twarz ma szczególną zdolność przenikania przez zaczopowane pory i rozpuszczania „spoiwa”, które łączy martwe komórki zatykające pory skóry. Pomaga to usunąć zmiany.

Kwas salicylowy kontra nadtlenek benzoilu

Największą różnicą między nadtlenkiem benzoilu a kwasem salicylowym jest to, że nadtlenek benzoilu zabija bakterie powodujące zmiany. Kwas salicylowy nie zabija bakterii, ale usuwa inne czynniki, które przyczyniają się do powstawania zmian trądzikowych. Usuwa również sebum z powierzchni skóry i wyrównuje jej strukturę. Używanie obu składników w pielęgnacji może powodować silne wysuszenie skóry, więc najlepiej używać ich w różnym czasie.

Jak szybko działają produkty z kwasem salicylowym?

Pozytywne efekty mogą być natychmiastowe. Ponieważ kwas salicylowy na twarz ma właściwości kojące skórę i można zauważyć poprawę już następnego dnia. Jednak każda skóra jest inna, więc wyniki będą się różnić w zależności od jej rodzaju. Większość osób widzi znaczącą zmianę po kilku tygodniach regularnego stosowania.

Jak stosować kwas salicylowy?

Aby uzyskać trwałe rezultaty, produkty z kwasem salicylowym należy stosować codziennie lub co drugi dzień. Jeśli skóra wydaje się przesuszona, ogranicz stosowanie do jednego razu w tygodniu. Kwas salicylowy można znaleźć w niektórych naszych produktach oczyszczających i złuszczających, takich jak Clearing Skin Wash i Daily Microfoliant. Połączyliśmy go również z retinolem, aby przeciwdziałać zarówno wypryskom, jak i starzeniu się skóry. Tę specjalną kombinację znajdziesz w naszym Retinol Clearing Oil.

Czy używanie kwasu salicylowego w ciąży jest bezpieczne?

Nie przeprowadzono wystarczających badań z udziałem ciężarnych, aby określić działanie miejscowo stosowanego kwasu salicylowego w ciąży. Lekarze zazwyczaj zalecają kobietom w ciąży unikanie stosowania go w wysokich stężeniach. Niewielkie ilości kwasu salicylowego w ciąży aplikowane punktowo lub w produkcie zmywającym stosowanym raz, lub dwa razy dziennie są zazwyczaj uważane za bezpieczne. Dlatego należy unikać produktów, które pokrywają większe obszary lub które pozostają na skórze przez dłuższy czas.

Produkty które mogą Cię zainteresować