Kompleksowe i skuteczne nawilżanie skóry. Poznaj nowe podejście do tematu

kompleksowe nawilżanie skóry

Ile razy zdarzyło Ci się użyć określenia, że Twoja skóra wygląda zdrowo i promiennie? Chociaż w zdecydowanej większości przypadków zupełnie nie zdajemy sobie z tego sprawy, to mówimy nie tyle o samej skórze, co o barierze naskórkowej. To nic innego jak naturalna tarcza ochronna, tworząca swoistą mieszankę korneocytów oraz lipidów. W momencie, gdy dojdzie do jej naruszenia, zaczyna stopniowo tracić swój optymalny poziom nawilżenia, sprężystość i elastyczność. Obniżona zostaje także funkcja ochronna przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych.

Dlaczego nawilżanie skóry jest tak ważne?

Nawilżanie skóry zależy przede wszystkim od przenikania wody, która znajduje się w skórze właściwej. Równie ważna jest także zdolność do jej zatrzymywania. Woda prowadzi bowiem wędrówkę ze skóry właściwej przez naskórek, nawilżając go, a następnie odparowując do środowiska. W trakcie tego procesu dochodzi do „spotkania” z substancjami wiążącymi wodę – naturalny czynnik nawilżający (NMF), a także hydrofobowa bariera lipidowa.

Dlaczego regularne nawilżanie skóry jest ważne? Otóż ta w zasadzie każdego dnia poddawana jest szkodliwemu działaniu czynników zewnętrznych czy klimatowi zmieniającemu się w ekspresowym tempie. Istotne jest również szybkie tempo życia, nieustanny stres, a także gigantyczna ilość pozostałych czynników, które również wpływają na barierę ochronną, a co za tym idzie – poziom nawilżenia skóry. To właśnie dlatego kluczowe jest stosowanie odpowiednich produktów do pielęgnacji skóry – te jednak w wielu przypadkach nie są w stanie spełnić wszystkich potrzeb skóry. Przykładem mogą być szybko odparowujące formuły, dostarczanie wszystkich niezbędnych składników, a także zatrzymywanie składników samoistnie wytworzonych przez skórę.

Nowe podejście do tematu

Zgodnie z nowym podejściem do tematu do nawilżania skóry, proces ten powinien być traktowany jako swego rodzaju cykl. Aby zapewnić odpowiedni poziom nawilżenia, konieczne jest zachowanie równowagi pomiędzy wchłanianiem się poszczególnych substancji nawilżających, a ucieczką wody. W tym celu doskonale sprawdzą się produkty pielęgnacyjne, które przyspieszają proces nawodnienia skóry – chodzi tu przede wszystkim o nawodnienie TEWL, a także kompleksowe uzupełnienie poziomu nawilżenia. Aby przywrócić nawilżenie zaleca się stosować produkty pielęgnacyjne, które w składzie zawierają:

  • Wielkocząsteczkowe składniki hydrofilowe – te wyróżniają się działaniem wiążącym wodę na powierzchni naskórka. Przykładem może być kwas hialuronowy, kwas poliglutaminowy, chitozan czy śluz ślimaka.
  • Niskocząsteczkowe substancje hydrofilowe, czyli te, które wnikają w głąb naskórka. Mowa tu m.in. o moczniku, kwasie mlekowym, pantenolu czy hialuronianie sodu.
  • Składniki działające okluzyjnie, dzięki którym możliwe jest ograniczenie transepidermalnej utraty wody. Działaniem takim wyróżniają się woski, alkohol cetylowy czy olej jojoba.
  • Lipidy wpływające na poprawę spoistości bariery naskórkowej, które uzupełniają naturalny cement międzykomórkowy. Przykładem mogą być ceramidy, skwalen, czy sterole roślinne.

Mieszanka wszystkich wymienionych wyżej składników to gwarancja skutecznego i długotrwałego nawilżenia, a co za tym idzie - zdrowego wyglądu skóry. I tak dzięki zastosowaniu związków wiążących wodę w naskórku możliwe jest jej przyciąganie ze skóry właściwej, a składniki okluzyjne odparowują ją na skutek TEWL. Tak wielokierunkowe i kompleksowe podejście do tematu nawilżania diametralnie odmieni stan i wygląd skóry. Nieustannie nawracające odwodnienia i przesuszenia skóry? Najwyższa pora zapomnieć o nich raz na zawsze.