Sprawdź, czy olejowanie twarzy to twój przyjaciel, czy wróg!

olejowanie-twarzy-dermalogica.jpg

Warte podkreślenia

Niektóre olejki do twarzy rzeczywiście mogą powodować zmiany trądzikowe – na szczęście wiele z nich jest bardzo korzystnych dla skóry.

Każdy może używać olejków do twarzy - upewnij się tylko, że używasz odpowiednich produktów dla swojego typu skóry.

Istnieje wiele rodzajów olejów do twarzy – i nie wszystkie z nich wywołują trądzik. Niektóre z nich wręcz mogą pomóc utrzymać skórę bez nawrotu trądziku.

Lipidy produkowane przez skórę

Skóra naturalnie wytwarza sebum, formę oleju, która zapobiega wysuszeniu skóry. Sebum może powodować zmiany trądzikowe w połączeniu z bakteriami odpowiedzialnymi za trądzik i nagromadzonymi martwymi komórkami naskórka. Złuszczanie pomaga zapobiegać zatykaniu „porów”.

Oleje okluzyjne

Oleje okluzyjne to takie, które fizycznie blokują utratę wody. Znajdują się w wielu produktach do pielęgnacji skóry i mogą powodować zmiany u niektórych osób. Wazelina, oleje mineralne, wosk pszczeli, lanolina i parafina to niektóre składniki okluzyjne, na które należy uważać. Oliwa z oliwek i olej kokosowy również mają tendencję do zatykania „porów”, ale niektóre osoby, szczególnie z suchą skórą - i tak uwielbiają je stosować. Każda skóra może reagować inaczej na różne składniki, a co za tym idzie - efekty, jakie przyniesie olejowanie twarzy.

Oleje niekomedogenne

Oleje niekomedogenne są znane z tego, że nie zatykają „porów”. Jednym z przykładów jest olej migdałowy, który ma wysoki poziom kwasów tłuszczowych i może pomóc w nawilżeniu suchej skóry. Innym olejem niekomedogennym może być olej Neem, ma właściwości antybakteryjne i może być przydatny w terapii punktowej zmian trądzikowych.

Oleje roślinne

Lekkie fitolipidy (oleje roślinne) NIE powodują trądziku, chyba że jesteś na nie uczulony. Olej z nasion dzikiej róży, skwalan, olej arganowy, olej jojoba, olej słonecznikowy i olejek z drzewa herbacianego doskonale sprawdzają się w przywracaniu równowagi tłustej skóry i pomagają zapobiegać jej odwodnieniu (które może powodować nadprodukcję sebum). Do skór trądzikowych, często polecany jest również olejek z drzewa herbacianego, aby pomóc oczyścić skórę skłonną do trądziku ze względu na jego właściwości przeciwdrobnoustrojowe.

Każdy może używać olejów do twarzy

Olejków do twarzy mogą używać nawet osoby o tłustej skórze! Olejowanie twarzy może pomóc zrównoważyć poziom sebum w skórze, zapewniając niezbędne nawilżenie i zapobiegając jego nadprodukcji. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz przygodę z olejkami do twarzy, czy jesteś w tym ekspertem, zwróć uwagę na to, które składniki lipidowe będą najlepsze dla Twojej skóry.