Trendy w kosmetologii: zrównoważona pielęgnacja skóry w trosce o naszą planetę

Branża kosmetyczna jest w dużej mierze odpowiedzialna za znaczną część generowanych odpadów na świecie. Produkcja i dystrybucja kosmetyków to energochłonne procesy wymagające nakładów dużej ilości energii i surowców, a nadmierna konsumpcja przyczynia się do marnowania produktów. Zrównoważona pielęgnacja skóry to trend, który łączy dbałość o skórę z troską o środowisko. Obejmuje działania podejmowane przez producentów kosmetyków oraz świadomy wybór produktów i praktyk zarówno przez kosmetologa, jak i klienta, które są korzystne dla skóry i mają minimalny wpływ na naszą planetę.

Zrównoważone i ekologiczne opakowania

Branża beauty produkuje ogromne ilości opakowań. Zdając sobie z tego sprawę, wiele firm wprowadza prośrodowiskowe działania w celu ich minimalizowania. Coraz więcej marek kosmetycznych sięga po opakowania biodegradowalne oraz nadające się do recyklingu. Na rynku pojawiają się opakowania typu refill do ponownego wykorzystania i napełnienia, pozwalające na redukcję produkcji plastiku niekiedy nawet o ponad 90%. W niektórych sklepach można spotkać już tzw. refillomaty, które dozują produkty do opakowań zwrotnych. Przy produkcji opakowań coraz częściej wykorzystywane są materiały z recyklingu, takie jak metal, szkło, papier czy tworzywa sztuczne. W przypadku tych ostatnich wytwórcy poszukują możliwości produkcji opakowań ze źródeł biopochodnych, zamiast z ropy naftowej, która nie jest odnawialna. Ogranicza się także zastosowanie opakowań kartonowych, jeśli nie jest to konieczne.

Zrównoważone składniki aktywne

Coraz więcej producentów robi również postępy w zakresie produkcji zrównoważonych składników aktywnych. Przykładem może być glikol butylenowy. To humektant stosowany w produktach do pielęgnacji skóry w celu jej nawilżenia i wygładzenia. Większość glikolu butylenowego stosowanego w przemyśle kosmetycznym pochodzi z ropy naftowej. Wykorzystanie nowego bio-glikolu butylenowego wytwarzanego z roślin w biologicznym procesie fermentacji zmniejsza o 50% emisję gazów cieplarnianych oraz zużywa 46% mniej energii nieodnawialnej niż proces produkcji oparty na ropie naftowej.

Aby zmniejszyć ilość odpadów i zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na naturalne produkty kosmetyczne, rośnie zainteresowanie wykorzystaniem odpadów rolniczych jako surowców kosmetycznych i praktykowaniem tak zwanego upcyklingu. Przy przetwórstwie owoców i warzyw powstają produkty uboczne zawierające naturalne bioskładniki, które mogą być ponownie wykorzystane. Składniki pozyskiwane ze skórek, miąższu czy pestek owoców jagodowych mogą stanowić cenne źródło substancji odżywczych, takich jak związki polifenolowe czy olejki aromatyczne. Przy stosowaniu właściwej technologii, np. nadkrytycznej ekstrakcji, związki te można odzyskać i zastosować w przemyśle kosmetycznym, co stanowi doskonałe podejście do bardziej zrównoważonego rozwoju.

Ciekawą informacją jest to, że naukowcy pracują obecnie nad projektem, który ma na celu całkowity upcykling liści oliwnych. Stworzony zostanie inteligentny łańcuch na podstawie kaskadowego wykorzystania biomasy z liści oliwnych. Zastosowane zostaną różne techniki ekstrakcji i izolacji w celu osiągnięcia podejścia „zero waste”. Jednym z przykładów składników aktywnych pozyskiwanych z oliwy z oliwek jest skwalan (INCI: Squalane (Olive)). Ten wysokiej jakości emolient nawilża i stymuluje regenerację skóry, znajdując zastosowanie w przypadku wielu jej typów i kondycji.

Zrównoważona produkcjaw trosce o nasze środowisko 

Stosunkowo nowym rozwiązaniem stosowanym w przemyśle kosmetycznym jest technologia wykorzystująca wodę w stanie subkrytycznym. W tych warunkach wykazuje ona unikalne właściwości fizyczne i chemiczne, co pozwala na efektywne i ekologiczne przetwarzanie surowców oraz ekstrakcję wartościowych składników aktywnych, takich jak polifenole, flawonoidy, alkaloidy, witaminy, antyoksydanty czy olejki eteryczne z naturalnych źródeł. Proces ten jest bardziej efektywny i ekologiczny w porównaniu do tradycyjnych metod ekstrakcji, które często wykorzystują szkodliwe rozpuszczalniki organiczne. Woda subkrytyczna może być stosowana ponadto do tworzenia stabilnych emulsji. Dzięki zmniejszonej lepkości i napięciu powierzchniowemu pozwala na łatwiejsze mieszanie składników i tworzenie jednorodnych formuł. Ponadto może być wykorzystywana do oczyszczania surowców kosmetycznych z zanieczyszczeń i niepożądanych substancji, co poprawia jakość i bezpieczeństwo produktów końcowych.

Skin minimalizm  - minimalistyczna pielęgnacja skóry

Skin minimalizm, czyli minimalistyczna pielęgnacja skóry, to proekologiczne podejście konsumentów polegające na uproszczeniu rutyny pielęgnacyjnej poprzez używanie mniejszej ilości produktów, ale o wysokiej jakości i skuteczności. Celem jest osiągnięcie zdrowej, zbalansowanej skóry bez nadmiernego obciążania jej licznymi kosmetykami. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, kosmetolodzy mogą projektować beauty plany bazując na kluczowych krokach pielęgnacyjnych oraz produktach wielofunkcyjnych typu 2 w 1, dzięki którym ich klienci będą w stanie osiągać zamierzone cele pielęgnacyjne przy jednoczesnej redukcji ilości stosowanych na co dzień produktów kosmetycznych.

Ograniczenie generowania odpadów przez branżę beauty wymaga zaangażowania organów ustawodawczych, producentów, a także kosmetologów i konsumentów, którzy mogą świadomie wybierać marki kosmetyczne, podejmujące działania na rzecz ochrony środowiska. Działania te mogą przyczynić się do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko i promowania bardziej zrównoważonego stylu życia.