Czy działanie witaminy D może być korzystniejsze w nocy? Dowiedz się, jak kompleksowo dbać o skórę


Witamina D jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który stanowi fundament ogólnego zdrowia skóry i kości, a także wspiera funkcjonowanie układu odpornościowego. Organizm posiada zdolność do syntezy witaminy D, podczas ekspozycji skóry na działanie promieniowania UVB. Znajduje się ona również w produktach spożywczych, takich jak owoce cytrusowe oraz jest dostępna w formie suplementu diety. Jakie są właściwości i zastosowanie witaminy D? Jaka jest jej rola w kosmetykach? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań udzielamy w poniższym artykule. Zapraszamy!

Witamina D - właściwości i znaczenie dla organizmu i wyglądu skóry 

Witamina ta wykazuje wielokierunkowe działanie w organizmie człowieka. Jest niezbędna, aby organizm mógł przyswajać wapń i fosforany, które są podstawą utrzymania zdrowych kości, zębów oraz mięśni.

Niedobór witaminy D u dzieci może skutkować rozwojem krzywicy. U dorosłych może prowadzić do osteomalacji, schorzenia o objawach i konsekwencjach zbliżonych do osteoporozy, zwiększając ryzyko złamań kości. Największa ilość witaminy D jest wytwarzana dzięki ekspozycji na słońce, w okresie od końca marca lub początku kwietnia do końca września. 

Jeśli chodzi o zdrowie skóry, witamina D odgrywa rolę w utrzymaniu funkcji bariery ochronnej, zapobiega uszkodzeniom spowodowanym promieniowaniem UV oraz wspomaga regenerację, oraz odbudowę skóry. Ze względu na powiązanie witaminy D ze światłem słonecznym, często jest ona uważana za korzystną do stosowania w ciągu dnia. Jednak co w przypadku kiedy jej działanie mogłoby okazać się korzystniejsze w nocy?       

Słońce a witamina D - najważniejsze informacje 

Większość osób może wyprodukować odpowiednią ilość witaminy D, spędzając czas na słońcu każdego dnia, z odkrytymi przedramionami, rękami lub nogami, bez użycia kremu z filtrem.

Czas, jaki należy spędzić na słońcu, aby wytworzyć wystarczającą ilość witaminy D, zależy od kilku czynników:

  •       stosowania kremów z filtrem UV,
  •       koloru skóry – ciemniejsza skóra wytwarza mniej witaminy D,
  •       masy ciała – tłuszcz ogranicza wchłanianie witaminy D do krwi,
  •       wieku – synteza witaminy D zmniejsza się wraz z wiekiem.

Optymalny czas na słońcu to 15 minut w godzinach 10:00–15:00, przy odkryciu 18% powierzchni ciała (np. w krótkiej koszulce i szortach) - bez użycia filtrów UV oraz przy braku zachmurzenia lub smogu.

U dzieci synteza witaminy D przez skórę jest najbardziej efektywna, dlatego od kwietnia do września, szczególnie w godzinach 10:00–15:00, zaleca się spacery lub zabawę na świeżym powietrzu.

Znaczenie i zastosowanie witaminy D w kosmetyce i pielęgnacji skóry

Kompleks prowitaminy D | nawilża + odżywia barierę skórną

W nocy skóra wchodzi w tryb naprawczy, odbudowując uszkodzenia skóry wywołane w ciągu dnia. Szkodliwe działanie promieniowania UV i mikroskopijne zanieczyszczenia mogą uszkadzać skórę, powodując jej matowość i odwodnienie. BioLumin-C Night Restore pomaga przywracać blask, nawilżenie i równomierny koloryt w nocy*. Kompleks prowitaminy D zapewnia głębokie nawilżenie oraz odżywia barierę skórną, pomagając tym samym wzmocnić skórę i zniwelować uszkodzenia skóry wywołane w ciągu dnia.

Serum oparte na witaminie C i prowitaminie D

Witamina D w kosmetyce - o czym warto wiedzieć? 

Na tym etapie warto wspomnieć również zastosowaniu witaminy D w kosmetyce i o tym, dlaczego rozwiązanie to cieszy się tak dużą popularnością. Otóż witamina ta odgrywa rolę we wzmacnianiu bariery ochronnej skóry oraz w prawidłowym funkcjonowaniu płaszcza hydrolipidowego. Tym sposobem możliwe jest zapobieganie nadmiernej utracie wody z naskórka, minimalizując ryzyko odwodnienia i suchości skóry. Pomaga również utrzymać elastyczną skórę  i spowalnia procesy starzenia. Jej działanie przeciwdziała nadmiernemu rogowaceniu naskórka - dlatego też jest szczególnie polecana osobom, zmagającym się z problemem szarej i pozbawionej blasku skóry. Wspomaga rewitalizację naskórka, odwracając skutki istniejących stanów zapalnych oraz chroniąc tkanki przed degradacją. Ponadto suplementacja witaminy D wspomaga zmniejszenie objawów atopowego zapalenia skóry.

Podsumowując, witamina D naturalnie wpływa na zdrowie skóry, wspierając barierę ochronną i prawidłowe funkcjonowanie płaszcza hydrolipidowego. Jej działanie pomaga w utrzymaniu nawilżenia, elastyczności oraz w spowolnieniu procesów starzenia, co czyni ją cennym składnikiem w produktach pielęgnacyjnych. Witamina D jest szczególnie korzystna dla osób o wrażliwej skórze, wspomagając jej rewitalizację.

*Efekty po 1 nocy, uzyskane podczas niezależnych badań klinicznych na 35 ochotnikach, 1 aplikacja/dzień przez 8 tygodni.