Jak aktywność fizyczna wpływa na skórę?

Zbawienny wpływ aktywności fizycznej na ludzki organizm dostrzeżono jeszcze w starożytności. Nawet niewielka dawka wysiłku może oddziaływać na układy organizmu - zwłaszcza układ ruchu, krwionośny, oddechowy czy neuro-hormonalny. Ponadto podczas ćwiczeń wydzielają się endorfiny odpowiedzialne za zwiększenie ilości białych krwinek poprawiających odporność. Możemy mówić również o znaczącym odżywianiu komórek skóry, chroniących przed przedwczesnym starzeniem się. To wszystko korzystnie wpływa na ogólny stan i wygląd skóry. Należy pamiętać jednak, że każda skóra jest inna, a co z tym idzie – reakcja może być zupełnie odmienna u różnych osób. Co należy robić, aby zapobiec wszelkim niepożądanym zmianom skórnym wynikających z aktywności fizycznej? Odpowiadamy.

Co nam daje aktywność fizyczna?

Wyjaśniamy W pierwszej kolejności należy uświadomić sobie przede wszystkim to, jakie procesy zachodzą w skórze pod wpływem ćwiczeń i co nam daje aktywność fizyczna. Jedną z kluczowych kwestii jest tu oczywiście zwiększony przepływ krwi oraz przyspieszenie pracy układu krążenia. Podczas ćwiczeń temperatura ciała znacząco się podnosi, a naczynia rozszerzają się. Tym sposobem dochodzi do zaczerwienienia i rozgrzania powłok ciała. To z kolei może sprzyjać zaostrzaniu zmian, a nawet – pojawianiu się zupełnie nowych.

Warto wspomnieć również, że skóra uczestniczy w odprowadzaniu związków przemiany materii. To właśnie dlatego podczas uwalniania potu może dojść do odwodnienia. Bezpośrednio przed ćwiczeniami zaleca się spryskanie skóry tonikiem bezalkoholowym, zwiększającym wilgotność na powierzchni skóry. I tak gromadzenie się na powierzchni skóry potu, licznych bakterii i zanieczyszczeń może doprowadzić do namnażania się bakterii w obrębie mieszka włosowego. Dodatkowo pot jest znacznie bardziej zasadowy niż naturalny odczyn pH skóry. To również znacząco wpływa na rozwój bakterii.

Wpływ aktywności fizycznej na kondycję skóry

Kolejnym istotnym czynnikiem związanym z aktywnością fizyczną i wyglądem skóry będzie aspekt szczególnie istotny dla miłośników długich kąpieli na basenie. Mianowicie chodzi tu o kwestię chlorowanej wody basenowej na skórę. Jak powszechnie wiadomo, zarówno chlor, jak i wszelkie produkty uboczne, mogą w dramatyczny sposób wpływać na barierę ochronną naskórka. Podczas kontaktu chloru z wodą powstaje bowiem kwas podchlorawy (HOCl), będący środkiem drażniącym skórę. Im więcej czasu spędzimy w wodzie, tym większe szkody mogą zostać wywołane. Jak jeszcze działa chlorowana woda na skórę? Mówimy tu m.in. o:

  • rozpulchnieniu skóry,
  • usuwaniu naturalnych lipidów z powierzchni skóry,
  • nadmiernej suchości (ta może przyczynić się do przyspieszonego starzenia się),
  • nieustannym uczuciu świądu,
  • widocznym podrażnieniu skóry,
  • kontaktowym zapaleniu skóry.

Im bardziej chlorowana jest woda, tym ryzyko powstawania wyżej wymienionych problemów skóry jest większe. Przebywanie w chlorowanej wodzie może okazać się szczególnie niebezpieczne w przypadku osób zmagających się z różnorodnymi chorobami skóry jak, chociażby łuszczyca, egzema czy atopowe zapalenie skóry. Ponadto kwas podchlorawy może doprowadzić do nasilania się uczucia suchości, zaczerwienienia, swędzenia, a nawet łuszczenia. Z kolei problemem odpowiedzialnym za pojawienie się dość specyficznej odmiany trądziku Acne Mechanica może być noszone czepku lub nieoddychającej bielizny dedykowanej do pływania. Najczęstszy miejscami, w których mogą być dostrzegalne zmiany, jest podbródek, żuchwa, czoło, szyja i ramiona.

Zdrowy wygląd skóry? To proste!

Niewątpliwym kluczem do sukcesu i zdrowego wyglądu skóry okaże się wprowadzenie właściwych nawyków pielęgnacyjnych i higienicznych. Podstawą jest oczywiście prawidłowe i dokładne oczyszczanie skóry przed i po treningu. Należy pamiętać również o tym, że sebum, pot czy pozostałości makijażu usunięte mogą być wyłącznie podczas dwuetapowego oczyszczania. Aby możliwe było zniwelowanie wszelkich zaczerwienień i przywrócenia optymalnego poziomu nawilżenia, zaleca się stosowanie produktów wyróżniających się lekkimi formułami wiążącymi wodę. Z kolei podczas aktywności na świeżym powietrzu należy chronić skórę przed UV, a także zanieczyszczeniami. Pomocne okażą się tu produkty obfitujące w antyoksydanty i składniki anti-pollution.

Pomimo wielu zalet, jakie niesie ze sobą regularna aktywność fizyczna, kondycja skóry podczas ćwiczeń może ulec pogorszeniu. Odpowiedzialne będą m.in. czynniki środowiskowe towarzyszące ćwiczeniom. Właściwie dobrana pielęgnacja jest w stanie zminimalizować niepożądane skutki i ograniczyć niekorzystne działanie czynników zewnętrznych i diametralnie zminimalizować niepożądane skutki – tym sposobem możliwe będzie cieszenie się nie tylko zdrowym i pięknym wyglądem, ale również popromienną skórą.

Produkty które mogą Cię zainteresować