Zbawienny wpływ aktywności fizycznej na ludzki organizm dostrzeżono jeszcze w starożytności. Nawet niewielka dawka wysiłku może oddziaływać na układy organizmu - zwłaszcza układ ruchu, krwionośny, oddechowy czy neuro-hormonalny. Ponadto podczas ćwiczeń wydzielają się endorfiny odpowiedzialne za zwiększenie ilości białych krwinek poprawiających odporność. Możemy mówić również o znaczącym odżywianiu komórek skóry, chroniących przed przedwczesnym starzeniem się. To wszystko korzystnie wpływa na ogólny stan i wygląd skóry. Należy pamiętać jednak, że każda skóra jest inna, a co z tym idzie – reakcja może być zupełnie odmienna u różnych osób. Co należy robić, aby zapobiec wszelkim niepożądanym zmianom skórnym wynikających z aktywności fizycznej? Odpowiadamy.
Wyjaśniamy W pierwszej kolejności należy uświadomić sobie przede wszystkim to, jakie procesy zachodzą w skórze pod wpływem ćwiczeń i co nam daje aktywność fizyczna. Jedną z kluczowych kwestii jest tu oczywiście zwiększony przepływ krwi oraz przyspieszenie pracy układu krążenia. Podczas ćwiczeń temperatura ciała znacząco się podnosi, a naczynia rozszerzają się. Tym sposobem dochodzi do zaczerwienienia i rozgrzania powłok ciała. To z kolei może sprzyjać zaostrzaniu zmian, a nawet – pojawianiu się zupełnie nowych.
Warto wspomnieć również, że skóra uczestniczy w odprowadzaniu związków przemiany materii. To właśnie dlatego podczas uwalniania potu może dojść do odwodnienia. Bezpośrednio przed ćwiczeniami zaleca się spryskanie skóry tonikiem bezalkoholowym, zwiększającym wilgotność na powierzchni skóry. I tak gromadzenie się na powierzchni skóry potu, licznych bakterii i zanieczyszczeń może doprowadzić do namnażania się bakterii w obrębie mieszka włosowego. Dodatkowo pot jest znacznie bardziej zasadowy niż naturalny odczyn pH skóry. To również znacząco wpływa na rozwój bakterii.
Kolejnym istotnym czynnikiem związanym z aktywnością fizyczną i wyglądem skóry będzie aspekt szczególnie istotny dla miłośników długich kąpieli na basenie. Mianowicie chodzi tu o kwestię chlorowanej wody basenowej na skórę. Jak powszechnie wiadomo, zarówno chlor, jak i wszelkie produkty uboczne, mogą w dramatyczny sposób wpływać na barierę ochronną naskórka. Podczas kontaktu chloru z wodą powstaje bowiem kwas podchlorawy (HOCl), będący środkiem drażniącym skórę. Im więcej czasu spędzimy w wodzie, tym większe szkody mogą zostać wywołane. Jak jeszcze działa chlorowana woda na skórę? Mówimy tu m.in. o:
Im bardziej chlorowana jest woda, tym ryzyko powstawania wyżej wymienionych problemów skóry jest większe. Przebywanie w chlorowanej wodzie może okazać się szczególnie niebezpieczne w przypadku osób zmagających się z różnorodnymi chorobami skóry jak, chociażby łuszczyca, egzema czy atopowe zapalenie skóry. Ponadto kwas podchlorawy może doprowadzić do nasilania się uczucia suchości, zaczerwienienia, swędzenia, a nawet łuszczenia. Z kolei problemem odpowiedzialnym za pojawienie się dość specyficznej odmiany trądziku Acne Mechanica może być noszone czepku lub nieoddychającej bielizny dedykowanej do pływania. Najczęstszy miejscami, w których mogą być dostrzegalne zmiany, jest podbródek, żuchwa, czoło, szyja i ramiona.
Niewątpliwym kluczem do sukcesu i zdrowego wyglądu skóry okaże się wprowadzenie właściwych nawyków pielęgnacyjnych i higienicznych. Podstawą jest oczywiście prawidłowe i dokładne oczyszczanie skóry przed i po treningu. Należy pamiętać również o tym, że sebum, pot czy pozostałości makijażu usunięte mogą być wyłącznie podczas dwuetapowego oczyszczania. Aby możliwe było zniwelowanie wszelkich zaczerwienień i przywrócenia optymalnego poziomu nawilżenia, zaleca się stosowanie produktów wyróżniających się lekkimi formułami wiążącymi wodę. Z kolei podczas aktywności na świeżym powietrzu należy chronić skórę przed UV, a także zanieczyszczeniami. Pomocne okażą się tu produkty obfitujące w antyoksydanty i składniki anti-pollution.
Pomimo wielu zalet, jakie niesie ze sobą regularna aktywność fizyczna, kondycja skóry podczas ćwiczeń może ulec pogorszeniu. Odpowiedzialne będą m.in. czynniki środowiskowe towarzyszące ćwiczeniom. Właściwie dobrana pielęgnacja jest w stanie zminimalizować niepożądane skutki i ograniczyć niekorzystne działanie czynników zewnętrznych i diametralnie zminimalizować niepożądane skutki – tym sposobem możliwe będzie cieszenie się nie tylko zdrowym i pięknym wyglądem, ale również popromienną skórą.
Odkryj, jakie serum do twarzy wybrać! Znajdź idealne serum nawilżające lub przeciwzmarszczkowe, które spełni potrzeby Twojej skóry.
Poznaj właściwości witaminy D w pielęgnacji skóry i kosmetyce! Dowiedz się, jak wpływa na zdrowie skóry oraz jakich produktów używać.
Odkryj wszystko, co musisz wiedzieć o zrównoważonej pielęgnacji skóry - porady i wskazówki. Czy ten pielęgnacyjny trend jest wart uwagi? Wiemy!
Czy miejscowe stosowanie kolagenu faktycznie zwiększa naturalną jego produkcję w skórze? Obalamy mit!
Odkryj wyjątkowe świąteczne zestawy kosmetyków, które zachwycą każdego. W tym wyjątkowym czasie zadbaj o blask skóry przez właściwą pielęgnację.
Dowiedz się, jaki krem nawilżający jest odpowiedni dla Twojej skóry.
Dowiedz się czym jest retinol i jakie są jego zalety.
Odpowiednio dotleniona skóra staje się jędrna, zrewitalizowana i promienna. Sprawdź, jak to zrobić!
Kosmetyki wegańskie to określenie, które w ostatnim czasie cieszy się dużą popularnością. Czym są i co należy o nich wiedzieć? Wyjaśniamy!
Zastanawiasz się, czy zestawy świąteczne kosmetyków to dobry pomysł na prezent? Zapraszamy tutaj. Nie zwlekaj i sprawdź!